BEOGRAD, Tržište informacionih tehnologija (IT) je 2007. godine u Srbiji poraslo za 30 odsto u odnosu na 2006., pri čemu je ukupna potrošnja na hardver, softver i IT usluge dostigla gotovo 751 milion dolara, pokazali su rezultati istraživanja međunarodne istraživačke grupe IDC (International Data Corporation).
Do tog povećanja je došlo zbog privrednog rasta, strukturnih reformi, privatizacije, smanjenja poreza i priliva stranih direktnih investicija, navodi se u saopštenju beogradskog predstavništva IDC-a.
Ukoliko, međutim, ove vrijednosti ne izražavamo u dolarima, već u domaćoj valuti, onda je IT tržište Srbije zabilježilo skroman rast od 12 odsto na godišnjem nivou, usljed slabljenja američke valute.
IT potrošnja u Srbiji je 2007. godine dostigla 102 dolara po stanovniku, tako da se Srbija našla iza Slovenije (455 dolara) i Hrvatske (276 dolara), a blizu Bugarske (120) i malo ispred Rumunije (96 odsto).
Srbija je, ipak, “uzela 22,5 odsto od kombinovane IT potrošnje osam zemalja iz jadranskog regiona i bila je tik iznad prosječnih 99 dolara te vrste potrošnje po glavi stanovnika za region za cijelu 2007. godinu.
IT oprema je prošle godine predstavljala 72,8 odsto ukupne vrijednosti IT tržišta u Srbiji, a informaciono-tehnološke usluge su se plasirale na drugo mjesto s oko 15,4 odsto učešća u ukupnoj vrijednosti IT tržišta, a softveri su preuzeli preostalih 11,8 odsto.
Analitičari IDC-a očekuju da će IT potrošnja u Srbiji rasti po prosječnoj godišnjoj stopi od 15,3 odsto u toku sljedećih pet godina i prekoračiti 1,5 milijardi dolara u 2012. godini.
Pri tome bi potrošnja softvera, kako predviđaju analitičari, trebalo najbrže da raste.
IDC je vodeća svjetska firma za istraživanje tržišta, konsalting i organizaciju stručnih događaja iz oblasti informacionih tehnologija, telekomunikacija i tržišta potrošačke elektronike.
Više od hiljadu analitičara te kompanije u više od 110 zemalja obezbjeđuju globalne, regionalne i lokalne ekspertize o tehnologiji, kao i mogućnostima i trendovima u IT oblasti.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši