Rast profita preduzeća u RS

BANJALUKA,  Preduzeća sa službenog tržišta Banjalučke berze su u prvom tromjesečju ove godine blago poboljšala svoje poslovne rezultate u odnosu na isti lanjski period, što je, ocjenjuju analitičari, nova naznaka da su možda i prošli najgori dani za privredu RS.
 
Ukupni prihod 36 preduzeća obuhvaćenih analizom, mahom najvećih akcionarskih društava u RS izuzev Rafinerije nafte Brod, u periodu januar – mart iznosio je oko 441,1 milion KM, što je za jedan procenat više nego u istom periodu prošle godine.
Vodeća kompanija u tom segmentu je “Telekom Srpske”, čiji je kvartalni prihod, uz neznatni rast, iznosio 112,2 miliona KM.
Napredak u poslovanju je uočljiviji kada se posmatra zbirna dobit preduzeća koja je porasla za više od 15 odsto, sa 38,7 miliona na 44,6 miliona KM, predvođena znatno boljim poslovanjem većine preduzeća iz sistema “Elektroprivrede RS”, zatim Rafinerije ulja Modriča i “Boksita” iz Milića.
Takođe, “klub” profitabilnih kompanija sa prestižnog berzanskog tržišta u proteklih godinu dana povećan je za tri nova člana.
Istovremeno je, doduše, rastao i ukupni minus gubitaških firmi, najviše zbog Rudnika i Termoelektrane Gacko, ali po znatno manjoj stopi, od oko tri procenta, odnosno sa 21,2 miliona na 21,9 miliona KM.
Duško Jakšić, direktor Ekonomskog instituta Banjaluka, kaže da su prvi kvartalni rezultati relativno malog broja preduzeća nezahvalni za iznošenje konačnih zaključaka, ali da nose blagi optimizam.
“Ako je već prerano ocijeniti da se privreda počela oporavljati od krize, može se reći da je zaustavljen dalji pad, što je opet dobra vijest. Ipak, detaljnije ocjene će se moći iznijeti tek na kraju polugodišta”, istakao je on.
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS takođe ocjenjuju da kvartalni poslovni rezultati preduzeća sa službenog tržišta Banjalučke berze pružaju određenu dozu optimizma.
“Radi se o preduzećima koja rade ‘dobro’ i ovakav rezultat je u jednu ruku i očekivan. Ipak, rezultati 36 preduzeća nisu dovoljan pokazatelj za donošenje generalnih ocjena”, kazala je Aleksandra Vukašinović, portparol tog ministarstva.
Još nekoliko ekonomskih indikatora u RS na početku 2010. takođe nudi pozitivne tonove. Industrijska proizvodnja, zahvaljujući prije svega rastu produkcije u rudarsko-metalurškom sektoru, u prva četiri mjeseca bilježi povećanje za 7,3 odsto u odnosu na isti period lani.
Poboljšan je i spoljnotrgovinski bilans RS kroz rast izvoza u periodu januar – mart za 27 odsto (na 493 miliona KM). Stopa rasta uvoza je bila dosta manja i iznosila 4,3 odsto (na 810 miliona KM) pa je pokrivenost uvoza izvozom povećana sa 50 na 61 odsto.
Ekonomisti ukazuju da su kretanja na tržištu rada ipak ključni pokazatelj stanja u privredi.
“U prošloj godini u RS se desilo otpuštanje znatnog broja radnika, a svjedoci smo da i u 2010. ima štrajkova i prekida proizvodnje preduzeća. Stoga bi se o početku kraja krize moglo pričati tek kada se potvrdi da je zaustavljen pad nezaposlenosti”, kazao je Jakšić.
Prema zvaničnim podacima, broj nezaposlenih u RS od kraja 2009. pa do kraja aprila ove godine povećan je za 2.300, dok se u istom periodu zaposlilo 6.300 osoba. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts