VAŠINGTON, Nivo opasnog gasa sa efektom staklene bašte, azot trifluorida, veći je četiri puta nego što se ranije mislilo, pokazala su nova mJerenja koja su obavili američki naučnici.
Najnovija analitička tehnika je pokazala da u atmosferi ima oko 5.400 metričkih tona azot trifluorida i da se količina tog gasa koji doprinosi globalnom zagrevanju povećava za oko 11 odsto godišnje, prenosi Rojters.
Komentarišući procijenu od 1.200 tona iz 2006, naučnik Rej Vajs sa kalifornijskog Instituta okeanografije “Skrips” je rekao da je ranije bilo nemoguće tačno izmeriti količinu azot trifluorida u atmosferi, kao i da je taj gas 17.000 puta djelotvorniji u zagrijavanju atmosfere od jednake količine ugljen dioksida, iako još ne doprinosi u većoj mjeri globalnom zagrevanju.
Azot trifluorid je nezapaljiv gas bez boje i mirisa, koji se koristi u proizvodnji LCD ekrana i poluprovodnika, kao i kod nekih vrsta lasera.
“Sad se pokazalo da je to važan gas sa efektom staklene bašte”, rekao je hemičar Kalifornijskog univerziteta Majkl Preter, upozoravajući da se on sve češće koristi.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši