SARAJEVO, Udruženje štediša za vraćanje stare devizne štednje iz Banjaluke i nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava “Topli dom” iz Sarajeva zahtijevaju od država dužnica, Srbije i Slovenije da dug stare devizne štednje u stabilnoj valuti, sa kamatama, bude odvojen od takozvane sukcesivne mase međudržavnih obaveza i da bude isplaćen ove godine.
Predstavnici ovih udruženja zatražili su hitan prijem kod predsjednika država i vlada zemalja-dužnika, kao i kod međunarodnih pravnih i političkih subjekata, sa isključivo ovim zahtjevom.
“Ove države su otvoreno diskriminisale štediše iz BiH, jer su štedišama iz svojih republika uredno isplatile staru deviznu štednju. One su pravno neutemeljeno, novčanu masu štednje štediša iz BiH, kao privatnu imovinu štediša u stabilnoj valuti, svrstale u takozvanu sukcesivnu masu međudržavnih obaveza, čime su učinile neprimjeren akt povrede privatne imovine više od 200 000 štediša”, navode u ovim udruženjima.
Delegacija štediša će, ako ne postigne odgovarajući sporazum sa državama dužnicama, problem vraćanja stare devizne štednje kod njih odmah aktivirati pred međunarodnim pravnim i političkim subjektima.
U slučaju nepovoljnog dogovora sa državama dužnicama, ova udruženja građana organizovaće protestne mitinge ispred objekata pravnih i političkih institucija, kako u BiH i državama dužnicama tako i u Evropi, za šta se već vrše odgovarajuće pripreme, navodi se u zajedničkom saopštenju ovih udruženja.
Problem vraćanja stare devizne štednje štedišama iz BiH i dijaspore, deponovane kod Invest banke Beograd i Ljubljanske banke, neodgovorno ignorišu nadležni, kako u BiH, tako i u državama dužnicama – Sloveniji i Srbiji, ističe se u saopštenju.
Komentariši