BEOGRAD/KOPAONIK, Predsjednik i potpredsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i Mlađan Dinkić razgovarali su danas na Kopaoniku sa predsjednikom Bjelorusije Aleksandrom Lukašenkom o sporazumu o slobodnoj trgovini između dvije zemlje.
Dinkić je novinarima prije početka sastanka rekao da bi uskoro trebalo da bude potpisan taj sporazum, koji je usaglašen u ranijim pregovorima.
Predstavnici državnog vrha Srbije na Kopaoniku učestvuju na trodnevnom Biznis forumu, na kojem zajedno sa ekonomistima, bankarima, stranim investitorima i domaćim privrednicima razmatraju načine za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize.
Predsjednik Srbije Boris Tadić je na otvaranju Biznis foruma posvećenom uticaju svjetske ekonomske krize na Srbiju, rekao da je u ovoj godini neophodno napraviti “veliki rez” uz ocjenu da je ekonomska situacija u Srbiji teška.
Tadić je rekao da mora da se “razvrgne veza između kriminala, politike, privrede i pravosuđa” da bi Srbija imala šansu za bolju budućnost.
Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da je država spremna da sa 40 milijardi dinara garancija pomogne bankama da se izbore sa očekivanim novim talasom udara ekonomske krize zbog nelikvidnosti privrede.
“Očekujemo talas pritisaka na banke kao posledica nemogućnosti privrede da servisira svoje obaveze (vraća kredite). Pojaviće se stečajni postupci gde banke neće moći da naplate svoja potraživanja”, rekao je premijer Cvetković.
On je najavio da će 15. ili 16. marta početi pregovori sa Međunarodnim monteranim fondom (MMF) o pretvaranju postojećeg aranžmana u “klasičan stend baj aranžman” iz predostrožnosti, čime će ranije predviđeni budžetski deficit Srbije u 2009. godini, sa 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) biti povećan za jedan ili više procentnih poena.
Potpredsjednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da bi Srbija u 2009. godini trebalo da vodi ekspanzivnu fiskalnu politiku i poveća deficit budžeta na tri odsto BDP-a.
“Nema govora o smanjivanju plata i penzija”, naglasio je Dinkić i dodao da u uslovima krize nema mjesta povećanju poreskog opterećenja i poreza na dodatnu vrijednost.
Komentariši