Recesija jenjava, posljedice još traju

VAŠINGTON, Plima globalne ekonomske recesije se povlači, ali stručnjaci navode da se u svijetu i dalje osjećaju posljedice privrednog zastoja, kao što su visoka stopa nezaposlenosti, kriza prezaduženosti u nekim evropskim zemljama i neravnomjeran privredni oporavak, prenosi Glas Amerike.
Kratak pregled ekonomske situacije tokom 2010. pokazuje da je svijet u cjelini prebrodio najtežu ekonomsku krizu u ovoj generaciji.
Međutim, poslije dvogodišnjeg privrednog zastoja, globalna ekonomija je još krhka, a postignuti oporavak je uglavnom rezultat privredne ekspanzije u zemljama u razvoju, kaže stručnjak Svjetske banke Hans Timer.
“Ubjedljivo najvažnija stvar tokom globalne recesije su snažni privredni pokazatelji, ekonomski rezultati rastućih ekonomija, posebno u Aziji i sve više u Latinskoj Americi”, kaže Timer.
Brzi privredni napredak zemalja kao što su Kina, Indija i Brazil ukazuje na rastuću neravnotežu. Uporno visoka stopa nezaposlenost u Americi i prijetnja nesolventnosti 16 zemalja evrozone još jedan su podsjetnik da oporavak neće biti lak i bez poteškoća.
Direktor Međunarodnog ekonomskog programa u Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir, Uri Daduš, smatra da je najvažniji događaj 2010. nastavak oporavka, “koji je u stvari prilično brz”, ali i da je druga po značaju stvar tokom ove godine izbijanje dužničke krize u Evropi, koja i dalje tinja i prijeti da ugrozi globalnu ekonomiju u 2011.
Španija predstavlja najveći problem za Evropsku uniju, ali mnogi smatraju da je isuviše rizično dozvoliti kolaps treće evropske privede.
Stručnjak Svjetske banke Hans Timer kaže da su predviđanja o padu evra pretjerana, a ekonomisti takođe navode da je finansijski stabilna Evropa od kritične važnosti za globalni oporavak, kao i da je to naročito važno za afričke zemlje čiji budžeti dobrim dijelom zavise od evropske finansijske pomoći.
Sve veći broj ekonomista slaže se da zbog globalne međuzavisnosti, brza ekspanzija nekih od rastućih ekonomija neće moći da se održi bez uravnoteženog rasta zapadnih zemalja, a kako se primiče kraju stara i počinje nova godina, i najoptimističniji analitičari predviđaju spor, mukotrpan, mada istrajan privredni rast tokom 2011. godine.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts