BANJALUKA, Reforma penzionog sistema veoma je kompleksan proces, jer odluke koje se sada donose reflektuju se u narednim decenijama i tiču se svih građana, izjavila je danas direktor Agencije za osiguranje RS Božana Šljivar.
Ona je rekla novinarima na okruglom stolu o reformi penzionog sistema, koji je organizovalo Udruženje ekonomista RS “Svot”, da je nakon privatizacije ovo najsloženija reforma sa kojom se susreće Srpska.
Šljivareva je navela da sadašnji penzioni sistem ne može izdržati stalni priliv novih penzionera i pogoršavanje odnosa broja zaposlenih i penzionera, te da je potrebno uzeti u obzir i negativna demografska kretanja.
Ona je dodala da je u toku faza stavljanja u funkciju Rezervnog demografskog fonda, sačinjavanje akata na osnovu zakona o ovom fondu i formiranje njegovih organa i tijela.
“Taj fond je formiran radi obezbjeđivanja dugoročne finansijske stabilnosti postojećeg penzionog sistema i da obezbijedi izvore finansiranja tzv.`tranzicionog troška`“, rekla je Šljivareva, dodajući da bi on mogao početi da funkcioniše polovinom naredne godine.
Ona je najavila da je sljedeći korak završetak izrade zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima, koji bi bili koncipirani na bazi dugoročne penzijske štednje.
“Svi građani, zaposleni i koji će postati zaposleni, trebalo bi da shvate da se ne mogu osloniti samo na državnu penziju za pristojan život i moraju razmišljati da štede za penziju od prvog radnog dana”, poručila je Šljivareva.
Prema njenim riječima, najteži korak biće organizacija doborovljne, ali obavezne namjenske pojedinačne štednje, koja će zahtijevati najkompleksnije analize.
Komentariši