VAŠINGTON, Ekonomska recesija u SAD je naročito teško pogodila mlade Amerikance, što potvrđuje rekordno loš podatak da jedan od petorice mladih muškaraca afro-američkog porijekla, starih od 20 do 24 godine, niti radi, niti pohađa neku školu, pokazali su objavljeni rezultati najnovijeg istraživanja.
Pokazalo se da američki tinejdžeri znatno teže dolaze do posla nakon potonuća privrede SAD u recesiju krajem 2007, pri čemu su najteže pogođeni mladi Afro-Amerikanci i oni iz porodica sa niskim primanjima, ukazao je istraživač Endrju Sam sa Univerziteta Nordistern u Bostonu.
Krajem 2009. je ukupno 26 odsto američkih tinejdžera, starih od 16 do 19 godina imalo neki posao, navedeno je u izvještaju, baziranom na podacima američkog statističkog biroa. Taj pokazatelj je najniži od početka vođenja takve evidencije 1948. godine, ukazali su istraživači.
Pokazatelj za zaposlenost predstavlja broj osoba sa zaposlenjem u odnosu na ukupan broj radne snage, dok stopa nezaposlenosti, koja je u SAD u decembru iznosila 10 odsto, ne uključuje one koji su obeshrabreni i koji su prestali da traže posao, prenosi agencija Rojters.
Nezaposlenost je naročito velika među mladima koji su napustili školu, starih između 16 i 24 godine, koji nisu više na školovanju, niti imaju posao. Na nezaposlenost takođe ima uticaja prihod u porodici, ukazano je u izvještaju.
U Ilinoisu je, na primjer, samo 13 odsto siromašnih tinejdžera afro-američkog porekla imalo posao u 2008, u poređenju sa 48 procenata imućnijih mladih bjelaca koji nisu latinoameričkog porijekla.
Procenat mladih Amerikanaca, starih 20 do 24 godine, koji ne idu u školu, niti rade odskočio je lani na 28 odsto, sa 17 procenata u 2007. “Kada se uključe i oni koji su u zatvorima, to bi bilo još nekoliko procentnih poena više”, ukazao je koautor izvještaja Džozef Meklolin.
Za rješavanje tog problema u izvještaju su predloženi uvođenje vladinih programa za podsticanje zapošljavanja mladih, dodatno finansiranje za pomoć u nastavku školovanja onih koji su napustili školu i uvođenje vladinih programa za produženje perioda za sticanje praktičnog radnog iskustva mladih.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši