Robne rezerve će otkupiti 40.000 tona pšenice

BEOGRAD, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Saša Dragin izjavio je da će Robne rezerve otkupiti oko 40.000 tona pšenice ovogodišnjeg roda “i to, od proizvođača, a ne od nakupaca”.
 “Ne od onih koji su od seljaka preuzeli pšenicu po nižim cijenama, da bi je sada  prodali po većim”, rekao je Dragin.
 Ministar smatra da otkup pšenice od seljaka treba da se realizuje tako što će se “otvoriti konkurs da ljudi ponude cijenu i da se pšenica uzme od najpovoljnijih proizvođača”.
 Dragin je izrazio nadu da će Robne rezerve sa otkupom “početi što prije”.
 “Mi smo zatražili od Komisije za monopol da utvrdi da li postoji monopol na stvaranje cijena pšenice i da li žitomlinska industrija stvara taj monopol, a ukoliko se to utvrdi očekujemo brzu i efikasnu reakciju države na takav način formiranja cijene hljebnog žita”,  istakao je Dragin.
 Ministarstvo smatra, dodao je on, da cijenu pšenice treba formirati slobodno na tržištu prema potražnji.
 Cijene u okruženju su nešto niže, ali to ne može biti izgovor mlinarima da nude  nižu cijenu za pšenicu “iz prostog razloga, što se u tim zemljama daje i po 300 evra  subvencija po hektaru, a kod nas je to oko 120 evra, ukazao je Dragin.
 Ministar poljoprivrede je u izjavi Nacionalnoj novinskoj agenciji izrazio nadu da će iduće godine biti otvoreni evropski fondovi i za Srbiju, koji bi nam omogućili da se dio sredstava koje dobijemo za ruralni razvoj, prebaci za direktna davanja po hektaru, što će omogućiti da se može davati više.
 “Do tada to nije moguće”, objasnio je Dragin.
 “Evropski fondovi će nam se otvoriti onog trenutka kada ispunimo sve uslove koji su  propisani, a to je, prije svega, saradnja sa Haškim tribunalom”, dodao je on, ocjenjujući da je “ono što se prethodnih dana dešavalo izuzetno dobar pokazatelj”.
 Mi, kao zemlja moramo da pokažemo da smo odgovorna administracija i da smo opredeljeni za evropski put, naglasio je Dragin.
 “Država, treba i to reći, nikada nije više dala za proizvodnju pšenice kao ove  godine, prije svega za naftu, za mineralna đubriva i sjeme”, predočio je ministar, i istakao da,  zahvaljujući tome, ima proizvođača koji su proizveli i po 10 tona pšenice po  hektaru, a prosjek u državi je 4,5 tona po jedinici površine. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts