BRISEL, Ministri finansija Evropske unije podržali su sinoć u Briselu uvođenje oštrih sankcija članicama Unije kako bi se izbjeglo pretjerano zaduživanje, u nadi da će time povratiti povjerenje tržišta i suzbiti dužničku krizu koja prijeti da ugrozi evro.
Predsjednik Evropske unije Herman van Rompej rekao je da je sastanak ministara finansija pokazao da je “očigledno da postoji širok konsensuz” o finansijskim i političkim sankcijama.
Trenutna ograničenja o budžetskiom deficitu i dugu na papiru prate i velike kazne koje nikada nisu sprovedene, što je omogućilo Grčkoj i drugim članicama EU da ih ignorišu i da ulaze u ogromne dugove.
Van Rompej nije iznio detalje o novim sankcijama zato što su zvaničnici EU, Evropske centralne banke i Evropske komisije tek počeli rad na izmjenama pravila o budžetima. Lideri EU bi o tim reformama trebalo da odluče na samitu u oktobru.
Njemačka, koja je obezbijedila najveći paketa pomoći Grčkoj i evrozoni, zalaže se za oštrije kazne zemljama koje krše pravila da bi se odvratile od traženja finansijske pomoći. Među tim kaznama su oduzimanje prava vladi da glasa ili onemogućavanje pristupa razvojnim fondovima ili čak isključenje iz evrozone.
Van Rompej je, kako prenosi agencija AP, naznačio da se protivi izmjenama koje je Njemačka zatražila, jer bi te promjene zahtjevale izmjenu sporazuma EU što bi dalje zahtjevalo da ih svaka zemlja uključi u nacionalno zakonodavstvo, a što je dugačak proces koji bi mogao biti i odbačen u nekim zemljama u parlamentu ili na referendumu.
“Moramo raditi što je moguće više u okviru trenutnog sporazuma”, rekao je Rompej i dodao da to omogućava da se brzo radi na potrebnim reformama.
Francuska ministarka finansija Kristina Lagard je rekla da je na današnjem sastanku razmotreno ono što se brzo može uraditi.
Poslije današnjeg sastanka predviđeno je da 7. juna u Luksemburgu bude sastavljen nacrt reformi o kojima bi u oktobru trebalo da odluče lideri EU. Beta
Komentariši