Rukovodstvo “Gasproma” 5. decembra u Beogradu

BEOGRAD,  Predsjednik Upravnog odbora ruskog “Gasproma” Aleksej Miler, najvjerovatnije, stiže u petak u Beograd na još jednu rundu razgovora o finalizaciji dogovora prije nego što budu potpisani dokumenti o naftno-gasnom aranžmanu Srbije i Rusije, piše beogradska „Politika”.

List saznaje da je srpska strana pripremila platformu za nastavak pregovora u kojoj je nekoliko pretpostavki na kojima će Srbija insistirati.

Prva je da Srbija sva tri projekta – izgradnja magistralnog gasovoda Južni tok, završetak skladišta gasa u Banatskom Dvoru i prodaja Naftne industrije Srbije /NIS/ za 400 miliona evra, posmatra kao jedan paket i da samo realizacija tog paketa ima ekonomski značaj i komercijalno opravdanje.

U pripremljenoj platformi srpska strana ističe da ne sumnja u političke garancije da će projekti biti realizovani u skladu sa Međudržavnim ugovorom, ali traži dodatne ekonomske garancije, odnosno mehanizme obezbjeđenja.

List piše da je pregovarački tim Beograda pripremio dvije opcije garancija, od kojih prva predstavlja odgođeno stupanje na snagu ugovora o prodaji 51 odsto akcija NIS-a.

Prema toj opciji, NIS bi bio prodat na dan potpisivanja ugovora, ali je stupanje na snagu tog ugovora uslovljeno usvajanjem pozitivne studije izvodljivosti za izgradnju gasovoda Južni tok, najkasnije do 30. juna 2010. godine, a eksploatacija gasovoda trebalo bi da počne najkasnije 31. decembra 2015. godine.

Ukoliko studija izvodljivosti ne bude usvojena do 30. juna 2010. godine, onda nema ništa ni od prodaje NIS-a.

Srpska strana se obavezuje da u periodu od potpisivanja ugovora do njegovog stupanja na snagu neće prodavati NIS, a da će ga prodati Rusima ako ispune garanciju pod uslovima koji su zapisani u Međudržavnom sporazumu /400 miliona evra/.

Druga opcija srpske strane predviđa da Rusi za 400 miliona evra mogu da dobiju samo 25 odsto NIS-a.

Pročitaj više:  Najava događaja za četvrtak, 21. novembar 2019. godine

Preostalih 26 odsto, do predviđenih 51, Rusi bi dobili bez dodatnog plaćanja tek kada usvoje pozitivnu studiju izvodljivosti gasovoda “Južni tok”.

U slučaju da nema te studije, Rusi bi ostali vlasnici 25 odsto akcija NIS-a.

“Gasprom” bi imao pravo da izađe iz vlasništva NIS-a ako nadoknadi srpskoj strani izgubljenu dobit, a srpska strana imala bi obavezu da vrati 400 miliona evra.

Prema toj opciji, upravljačka prava bila bi zajednička, piše list.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts