Rusi prihvatili gubitke NIS-a

BEOGRAD,  Ministar rudarstva i energetike Srbija Petar Škundrić je rekao da je energetskim aranžmanom sa Rusijom predviđeno da se proda 51 odsto akcija NIS-a i da je ruska strana prihvatila gubitke NIS-a na dan 31. decembra 2007. godine.

Škundrić je na sjednici skupštinskog Odobra za industriju rekao da su, prema ranijim procjenama, dugovi NIS-a na kraju prošle godine bili oko 250 miliona dolara.

On je potvrdio da je sa Rusima postignuta “jako visoka saglasnost za izgradnju Južnog toka i Banatskog dvora, a da treba još vremena da se utvrde detalji za prodaju 51 odsto akcija NIS-a”.

Ruska strana se, kako je naveo, obavezala i da studija izvodljivosti za izgradnju gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju bude završena do trećeg kvartala 2009. godine, a cijeli projekat gasovoda do 2015. godine.

“Dogovoreno je da razgovori budu završeni do 20. decembra”, napomenuo je Škundrić i dodao da je “taj sporazum jedan od najboljih strateških i razvojnih projekata za Srbiju” i da dogovor o njemu još nije završen.

On je istakao da je ruska strana ponudila 500 miliona evra za modernizaciju NIS-a, te dodao da će kompanija vrijedeti duplo više, ukoliko taj posao bude sprovedeno po planu.

Škundrić je rekao da ruska strana smatra da bi cijena akcija NIS-a trebalo da se formira na berzi, dok je Beograd tražio konkretnu cijenu za 19 odsto akcija NIS-a koje pripadaju građanima Srbije.

Prema njegovim riječima, što se tiče tehnologije u NIS-u, dogovorena je upotreba koksa umjesto mazuta, što je u skladu sa evropskim standardima u zaštiti životne sredine.

Kada je u pitanju gasovod, Škundrić je rekao da je u projekat Južni tok, osim Srbije, uključeno sedam partnera, država kroz koje gasovod treba da prođe.

Pročitaj više:  Turci vraćaju sjaj, poslije 14 godina opet radi Beko

Šef poslaničke grupe LDP-a Čedomir Jovanović, na čiji zahtjev je i sazvana sjednica ovog odbora, zatražio da se objasni kakav će biti karakter ruskih investicija u NIS, da li će to biti pozajmica ili nepovratna ulaganja ruske strane i ocijenio da realizacija sporazuma u svakom trenutku može biti prekinuta, jer ga još nije ratifikovala ruska Duma.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts