ARHANGELJSK, Rusija, čije se ekonomsko blagostanje zasniva na prodaji nafte i gasa, nema odgovor na pad tražnje za tim energentima, ukoliko se njeni najveći klijenti preorijentišu na alternativne izvore energije, izjavio je ruski predsjednik Dmitrij Medvedev.
On je dodao da Zapad optužuje Rusiju, najvećeg svjetskog izvoznika gasa i drugog po veličini prodavca nafte, da koristi izvoz energenata za političke pritiske i da taj dio svijeta aktivno traži alternativne izvore energenata.
“To će biti sistemski problem za rusku ekonomiju, orijentisanu na izvoz sirovina. U istoriji jednom, možda dva puta, u 100 godina dolazi do energetske revolucije i nema sumnje da će vodonično gorivo u čije se usavršavanje ulažu milijarde dolara postati realnost. Zapadne zemlje troše milijarde dolara samo za to da ne bi kupovale rusku naftu i gas”, rekao je Medvedev na sjednici prezidijuma Državnog savjeta, posvećenoj pitanjima povećanja energetske efikasnosti privrede, održanoj u Arhangeljsku.
On je, takođe, naglasio da ruska privreda pati od neefikasnog korištenja vlastitih resursa, zaostajući za Zapadom kada je u pitanju štednja energije, spaljujući bezumno svoje zalihe.
“Samo sada imamo šansu da nadoknadimo ovo zaostajanje, a kasnije to kašnjenje nećemo moći da nadoknadimo”, upozorio je Medvedev.
Ovu tezu podržali su ruski vicepremijer Igor Sečin i ministarka ekonomije Elvira Nabjulina, koja je predložila da se u cilju štednje struje uvede zabrana prodaje klasičnih sijalica. Od ovih sijalica se Zapad već oslobađa – Evropska unija planira da ih zamijeni štedljivim do 2012. dok će u SAD klasične sijalice iz prodaje nestati do 2014. godine. Nabjulina je istakla da Rusija planira da 2011. zabrani proizvodnju i prodaju klasičnih sijalica velike jačine. Ona je navela da se od 2011. više neće proizvoditi sijalice jačine iznad 100 vati, čime će se, kako je izračunato, štedjeti između deset i 20 odsto električne energije. Da bi podstakla uštedu energije, ruska vlada planira da uvede i niže poreze, olakšice i nadoknadu kamata na kredite za projekte u sektoru energetske efikasnosti. Zakon koji će obuhvatiti te mjere je u pripremi, a Nabjulina se nada da će on biti usvojen najkasnije na jesen i da će početi da se primjenjuje 1. januara 2010. godine.
Medvedev je naglasio da su Rusiji neophodna ozbiljna usavršavanja u sektoru obnovljivih energetskih izvora i nove tehnologije za vodoničnu i nuklearnu energetiku.
Rusija povećala izvoz nafte uprkos krizi
Rusija je u junu u zemlje van Zajednice nezavisnih država izvezla 19,4 miliona tona nafte, što je za milion tona više nego u istom mjesecu lani. U prvih šest mjeseci Rusija je povećala izvoz u ove zemlje za 3,2 odsto na 105,9 miliona tona ili 4,3 miliona barela dnevno. U poređenju s prošlogodišnjim šestomjesečnim periodom, proizvodnja je smanjena za svega 0,1 odsto.
U isto vrijeme eksploatacija gasa u Rusiji je opala za 20,8 odsto na 274,3 milijarde kubnih metara. Zbog ekonomskog pada zapadne kompanije su smanjile potrošnju ruskog gasa, ali se kriza nije odrazila na isporuke nafte.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši