MOSKVA, Rusija je u prvoj polovini ove godine uvećala izvoz prirodnog gasa za bezmalo 23 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, objavljeno je juče u Moskvi.
Visok rast ruskog izvoza prirodnog gasa analitičari objašnjavaju nastojanjima niza evropskih zemalja da obezbjede maksimalne rezerve u očekivanju naglog poskupljenja tog energenta koje se predviđa u periodu do kraja ove godine.
Ruski gasni monopolista – kompanija “Gasprom” – je uspio da ostvari veoma visok rast izvoza zahvaljujući, prvenstveno, sezonskom ljetnjem smanjenju potrošnje domaćih korisnika.
Evropskim kupcima su, osim toga, dostavljane i rezerve gasa nastale zbog smanjenih isporuka zemljama Zajednice Nezavisnih Država (ZND), navode moskovska privredna glasila.
Rusija je za šest mjeseci ove godine zemljama van bližeg okruženja isporučila 88,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, ili za 22,7 odsto više nego prošle godine, dok je u zemlje ZND izvezeno 9,9 milijardi kubika, odnosno osam odsto manje, saopštila je ruska Carinska služba.
Ruska proizvodnja gasa je, inače, u sedam mjeseci ove godine porasla za 3,3 odsto u poređenju sa istim prošlogodišnjim razdobljem, na 395,48 miijardi kubnih metara, s tim što je “Gasprom” obezbjedio 330,02 milijarde kubika, a preostalu količinu nezavisni proizvođači i naftne kompanije.
Analiticari ukazuju da evropski kupci ruskog gasa poslednjih mjeseci pokušavaju da maksimalno popune sopstvena spremišta u očekivanju rasta cijene ovog energenta, koja u Evropi već premašuje 400 dolara za hiljadu kubnih metara.
Naglo povećanje ruskog izvoza gasa se djelimično objašnjava i prošlogodišnjim padom zbog smanjene tražnje u Evropi.
Lokalni deficit gasa na ruskom tržištu veliki potrošači lako mogu da podmire kupovinama na berzi, a imajući u vidu da su to uglavnom profitabilne fabrike đubriva, metalurški kombinati i elektroenergetske kompanije, razlika u cijeni od 25-30 odsto za njih nije od velikog značaja, smatra direktor Instituta nacionalne energetike Sergej Pravosudov.
Pojedini eksperti smatraju da su ruske kompanije već prinuđene da smanjuju potrošnju gasa, koliko zbog zbog povećanog izvoza tako i zbog poskupljenja ovog energenta.
Pretpostavlja se da će nagli skok cijene gasa na ruskom tržištu stimulisati uvođenje štedljivih tehnologija, što je, međutim, u kratkim rokovima teško ostvarljivo.
Povećanje cijene gasa za ruske korisnike, kao mjere za smanjenje potrošnje, nesumnjivo će isprovocirati poskupljenje praktično svih proizvoda i usluga i pokrenuti nov talas inflacije, upozoravaju ekonomisti.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši