Rusija piše pravila stranim investitorima

MOSKVA , Rusija je na pragu usvajanja zakona kojim bi znatno ograničila investiranje stranih kompanija u 42 strateške privredne grane.
 
Za definitivno usvajanje zakona neophodna je samo još saglasnost Gornjeg doma parlamenta i potpis predsjednika države.
Zakon predviđa da strana firma koja želi da kupi više od 50 odsto udjela u nekoj ruskoj kompaniji u 42 strateške oblasti, mora za to da traži odobrenje komisije, sačinjene od predstavnika domaćih ekonomskih i bezbjednosnih struktura. Ako u toj firmi većinski udio ima država, strana firma mora tražiti dozvolu i za kupovinu svakog udjela iznad 25 odsto.
Predloženim zakonom se zahtjeva da strane kompanije, koje već posjeduju više od pet odsto akcija neke strateške kompanije, prijave svoj udio ruskoj vladi.
Među strateškim sektorima za koje bi važila ograničenja za inostrane investitore su sve glavne privredne grane, od nuklearne energetike, avijacije, kosmonautike, industrije naoružanja, pa do ribolova i pristupa ležištima neobnovoljivih izvora sirovina.
“Inostrane kompanije, strahujući od rastuće uloge države u ruskoj ekonomiji, već dugo traže od Vlade da razjasni prihvatljive forme investiranja. Najznačajnije je da znamo pravila igre napismeno. Za to se zalažemo i to nije zabranjeno”, izjavio je Endrju Samers, direktor Američke trgovinske komore u Moskvi, koja okuplja više od 800 kompanija.
Rusija, najveći svjetski izvoznik energetskih sirovina, privukla je rekordne strane investicije prošle godine, koja je bila deveta uzastopna godina njene ekonomske ekspanzije. Strane investicije, uključujući kredite i priliv novca u hartije od vrijednosti, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku u Moskvi, lane su više nego udvostručene na 120,9 milijardi dolara.
“Potreban nam je ovaj zakon da zaštitimo našu nacionalnu bezbjednost”, izjavio je potpredsjednik Dume Valerij Jazev.
On je rekao da će strani investitori razumjeti pravila po kojima mogu da igraju i planiraju svoje investicije, naročito u sektoru nafte i gasa.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts