MOSKVA, Rusija bi u savladavanju tekuće eknomske krize trebalo da primeni “novi dogovor” (New Deal), sličan onom koji je bio na snazi poslije Velike ekonomske krize u SAD, tridesetih godina prošlog veka, izjavio je poznati ruski oligarh i vlasnik kompanije “Bazni element” Oleg Deripaska.
Ekonomska politika koju preporučuje Deripaska primjenjena je za vrijeme vladavine američkog predsjednika Frenklina Delana Ruzvelta, počev od 1933. godine, sa ciljem da SAD što pre izađu iz velike ekonomske krize.
Osnovni metod borbe koji je primjenila Ruzveltova vlada sastojao se u snažnom mješanju države u sve oblasti društveno-ekonomskog života zemlje, podsjeća ruski sajt Polit.ru.
Politika Ruzveltovog “novog dogovora” je, između ostalog, uključivala državno finanisiranje velikih projekata koji su osigurali skok ekonomske aktivnosti i rast unutrašnje tražnje.
Deripaska je ocijenio da je Rusiji sada, polazeći od pomenutog iskustva u SAD, “neophodno novo partnerstvo između države i poslovnih krugova”.
“Mi računamo na ulaganja u stambenu gradnju i infrastrukturne objekte”, rekao je Deripaska, uz napomenu da bi investicije u građevinarstvo, puteve, škole i sektor usluga mogle održati poslovnu aktivnost i u drugim ključnim privrednim djelatnostima, kao što su mašinogradnja, proizvodnja građevinskih materijala i metalurgija.
“Preduzetnici bi trebalo da smanje obim svojih poslova i da ostave u pogonu samo kapacitete koji će biti neophodni u narednih 15 godina, u periodu kada vlada treba da otvori put za nove poslovne aktivnosti”, ukazao je ruski oligarh.
Deripaska, čija je imovina ove godine procjenjena na više od 29 milijardi dolara, a on sam proglašen za najbogatijeg žitelja Rusije je, sudeći prema različitim procjenama, izgubio više milijardi dolara usljed tekuće finansijske krize.
“Država je dužna da pomogne onima koji su najviše izgubili”, kazao je Deripaska i dodao da će domaći biznismeni nekako preživjeti tekuću krizu, koja će najteže pogoditi obične ljude.
Naglo pojeftinjenje nafte na svjetskom tržištu – na oko 53 dolara po barelu početkom ove sedmice, sa rekordnih 147,27 dolara za istu količinu početkom jula – veoma negativno se odrazilo na stanje zdravlja ruske privrede, a devizne rezerve zemlje su od početka avgusta opale za bezmalo 150 milijardi dolara, na oko 450 milijardi.
“Ja sam uvjeren da ćemo dočekati i cijenu nafte od 35 dolara po barelu”, kazao je Deripaska, uz opasku da on najveći problem, kad je riječ o naftnoj industriji, vidi u tome “što domaće kompanije u tom suštinski važnom sektoru privrede stalno smanjuju ulaganja u razvoj novih naftnonosnih polja.”
“To znači da te kompanije neće imati dovoljno sirovine kada budu primorane da uvećavaju proizvodnju”, zaključio je Deripaska.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši