MOSKVA, Zahvaljujući ukidanju petoprocentnih uvoznih carina za cement, Rusija će ove godine više nego udvostručiti uvoz ovog građevinskog materijala, na 6,5 miliona tona i istovremeno ublažiti rast cijena.
Potražnja cementa na ruskom tržištu je u prethodne tri godine bila znatno veća od proizvodnje, što je rezultiralo značajnim rastom cijena. Cijene tog materijala će ove godine, kako prognoziraju eksperti, porasti za 20-25 odsto, dok su lane, uz deficit od oko dva miliona tona, skočile za 40-70 procenata.
Ruska federalna antimonopolna služba (FAS) procjenjuje da će ovogodišnji uvoz cementa u Rusiji porasti 2,5 puta, na 6,5 miliona tona, prema prošlogodišnjih 2,8 miliona, što će biti dovoljno da se prevaziđe deficit na tržištu, navodi ruski dnevnik “Komersant”.
Ovogodišnje potrebe ruskog građevinskog tržišta FAS procjenjuje na 70 miliona tona, s tim što će domaće cementare proizvesti 65 miliona.
Najveće količine cementa ove godine Rusija će kupiti od Turske – tri miliona tona i Kine – 0,9 miliona. Isporuke iz Egipta će se uvećati na 150.000 tona, dok će evropske zemlje (Njemačka, Italija, Danska, Letonija i Estonija) ruskom tržištu isporučiti ukupno 500.000 tona cementa.
Veći uvoz značajno će uticati na rast cijena samo ove godine, dok se za 2009. ponovo očekuju problemi. Očekivanih 6,5 miliona tona cementa je, naime, za sada maksimalno moguć uvoz u Rusiju, zbog preopterećenih kapaciteta luka i željeznice.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši