BANJALUKA, Inspekcija Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije “Roseljhoznadzor” doputovala je juče u BiH, gdje je na terenu odmah započela dvodnevnu kontrolu proizvođača i firmi koje se bave izvozom voća i povrća u Rusiju.
Pod lupom inspektora ove službe, koja je prije petnaestak dana zabranila izvoz voća i povrća iz BiH u Rusiju, našli su se proizvodni kapaciteti bh. voćara i povrtara, ali i skladišna postrojenja, a u fokusu su oni proizvođači koji su u proteklom periodu značajno povećali količine izvezenog voća i povrća u Rusiju.
Takođe, ruski inspektori su od nadležnih institucija zatražili i statističke podatke o proizvodnji, uvozu i izvozu voća i povrća iz BiH u posljednjih nekoliko godina, kako bi se uvjerili da li je eventualno u proteklom periodu bilo reeksporta voća i povrća iz zemalja koje su Rusiji uvele trgovinske sankcije.
Kako smo u toku jučerašnjeg dana uspjeli saznati, kontrola ruskih inspektora je započela iz područja Hercegovine, gdje je trebalo da obiđu nekoliko firmi koje se bave izvozom voća i povrća u Rusiju.
Za danas je planiran njihov dolazak na teritoriju banjalučke regije, kako bi izvršili kontrolu ovdašnjih proizvođača i izvoznika, ali im je u planu i posjeta Inspektoratu RS.
Pored toga, ruska delegacija je odmah po dolasku juče održala sastanak sa predstavnicima Uprave za zaštitu zdravlja bilja BiH.
Iz Uprave su rekli da su ih na sastanku upoznali sa fitosanitarnim sistemom u BiH.
“Na terenu će provjeriti funkcionalnost fitosanitarnog sistema kod ostalih nadležnih organa entiteta i Brčko distrikta BiH, a posjetiće i neke fitosanitarne laboratorije”, rekli su iz Uprave i dodali da će težište inspekcije ipak biti na proizvođačima i izvoznicima, kao i na Fitosanitarnoj inspekciji.
Kako kažu, biće neophodno dokazati da je voće i povrće koje se izvozilo ili izvozi porijeklom iz BiH i da se ne radi o reeksportu iz država koje su uvele trgovinske sankcije Rusiji.
Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, izrazio je juče očekivanje da će se nakon kontrole ruskih inspektora utvrditi da BiH ispunjava sve uslove za izvoz voća i povrća u Rusiju.
“Oni na terenu vrše kontrolu ključnih objekata bh. firmi koje su najviše izvozile u Rusiju u ovoj i prošloj godini. Čim se vrate u Moskvu pripremiće izvještaj i tada ćemo nakon njihovog nalaza vidjeti da li ispunjavamo uslove za nastavak izvoza u Rusiju”, rekao je Šarović i podsjetio da se sve ovo izdešavalo zbog sumnje ruske strane u reeksport voća i povrća iz BiH, jer je izvoz nekih kultura značajno povećan.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, rekao je da oni spremno dočekuju ruske inspektore, te da su u srijedu naveče dobili obavijest da se pripreme za kontrolu.
Bruno Bojić, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je juče da su za privremenu zabranu izvoza voća i povrća u Rusku Federaciju krive inspekcijske službe BiH.
Bojić je rekao da je nemoguće da pored inspekcijskih organa prođe to da se ne zna porijeklo proizvoda.
“Mora se evidentirati svaki proizvođač, a svaki proizvod treba pratiti deklaracija da bi se plasirao na inostrano tržište”, naglasio je on.
Bojić je dodao da se s izvozom povrća sada dešava isto što se dešavalo s izvozom mesa u Tursku, te dodao da uvozni lobi pobjeđuje domaće proizvođače, samim tim stavlja ih u neravnopravan položaju i guši ih u samoj proizvodnji.
On je rekao da je dobio određene informacije, koje još nisu potvrđene, da je voće i povrće prepakivano u BiH i plasirano za rusko tržište, te naglasio da je to nedostatak potvrde bezbjednosti proizvoda, što je Ruska Federacija kaznila privremenom obustavom.
Bojić je izrazio nadu da će predstavnici Ruske Federacije prepoznati proizvođačku iskrenost BiH i znati prepoznati kvalitet domaćih proizvoda, te odblokirati ovu privremenu suspenziju na izvoz voća i povrća.
Podsjećamo da je ruska Fitosanitarna inspekcija stigla u BiH u skladu sa dogovorom sa direktorom Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije “Roseljhoznadzor” Sergejem Aleksejevičem Dankvertom.
Ta služba uvela je početkom avgusta privremenu zabranu na uvoz proizvoda iz BiH zbog nedostatka potvrde o bezbjednosti proizvoda.
“Privremena zabrana je uvedena zbog nedostatka informacija o fitosanitarnom statusu BiH i zbog odbijanja Ministarstva spoljne trgovine BiH da odobri inspekciju ‘Roseljhoznadzora’ koja je trebalo da sprovede fitosanitarnu kontrolu sistema”, poručili su tada iz ove regulatorne službe. Nezavisne novine
Komentariši