BEOGRAD/SMEDEREVO, Predsjednik Srbije Boris Tadić i premijeri Hrvatske i Slovenije Jadranka Kosor i Borut Pahor ocijenili su danas da su odnosi tri zemlje u uzlaznoj putanji i založili se za poboljšanje privredne saradnje, zajedničko rješavanje otvorenih pitanja i suzbijanje organizovanog kriminala.
Tadić i Kosorova su na konferenciji za novinare izrazili spremnost da do kraja bude riješeno pitanje nestalih u ratovima 90-ih i najavili donatorsku konferenciju u septembru o rješavanju problema smještaja izbjeglica koje nisu stambeno zbrinute.
Zvaničnici su se na današnjem sastanku kod Smedereva dogovorili o zajedničkoj saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, a najavljeno je skoro potpisivanje sporazuma o saradnji u toj oblasti Srbije i Slovenije, po ugledu na onaj koji postoji između Srbije i Hrvatske.
Tadić i Kosorova izrazili su međusobnu podršku u evrointegraciji dvije zemlje, dok je Pahor rekao da će Slovenija u Evropskom savjetu podržati završetak pristupnih pregovora Hrvatske i da Srbija dobije status kandidata.
Dogovoreno je da Srbija, Hrvatska i Slovenija usaglase politike u vezi sa krizom na sjeveru Afrike, jer ekonomije sve tri zemlje trpe štetu zbog tih nemira, a istaknuto je da je moguće da i neke od stotina hiljada izbjeglica sa sjevera Afrike stignu i na zapadni Balkan, zbog čega bi bilo dobro da Beograd, Zagreb i Ljubljana sarađuju.
Hrvatska se nada da će do juna završiti “posao” u vezi sa evropskim integracijama, i na tom polju podržava Srbiju, a dobar znak te saradnje je to što je Zagreb ustupio Beogradu čitave prevode zakona iz evropske agende.
Tadić, Kosorova i Pahor ocijenili su da se odnosi tri zemlje kreću uzlaznom linijom i na trilateralnom sastanku u vili “Zlatni breg” u Smederevu potpisali zajedničku izjavu u kojoj su se založili za jačanje ekonomske saradnje, dobrosusjedske odnose i zajednički nastup na trećim tržištima.
Srbija, Hrvatska i Slovenija planiraju da utvrde mogućnosti za saradnju na trećim tržištima i na konkretnim projektima od zajedničkog interesa.
U izjavi se navode građevinska, vojna, automobilska, drvoprerađivačka i prehrambena industrija, saobraćaj i komunikacije.
Tri zemlje će redovno komunicirati da bi koordinisale aktivnosti u tim oblastima, navodi se u izjavi i dodaje da bi kanale komunikacije trebalo da obezbijede kopredsjednici Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju.
Sastanak je pratilo više od 150 novinara.
Komentariši