Savić: I drugima akcize nisu iste

BEOGRAD, Zemlje regiona imaju različite iznose akciza za različite vrste derivate, kaže stručnjak za energetiku u Privrednoj komori Srbije (PKS) Ljubinko Savić.

On navodi i da su akcize u tim državama niže na naftne derivate koji se koriste u primarnoj proizvodnji i poljoprivredi.

Naši susjedi su to regulisali posebnim pravilnicima, pa ako se neki derivat koristi u industrijskoj i poljoprivrednoj proizvodnji, akcize su niže na te derivate, a više su na derivate koji su namijenjeni širokoj potrošnji, precizirao je Savić.

On je istakao da je bolje imati niže akcize za primarnu proizvodnju i poljoprivredu, jer se tako postiže niža cijena finalnog proizvoda, zbog toga što su jeftiniji ulazni troškovi kao što su energenti koji se koriste u proizvodnji, što može pozitivno uticati na privredna kretanja i na inflaciju u zemlji.

Stručnjak PKS-a je naveo da su akcize na naftne derivate u mnogim zemljama preraspoređene i po kvalitetu derivata, tako da su na primjer u zemljama EU akcize više na olovne benzine, što su preuzele i zemlje iz našeg okruženja.

Govoreći o liberalizaciji tržišta naftnih derivata, Savić je ocjenio da puni efekti liberalizacije ne zavise od akcizne politike, već od ponude i tražnje na tržištu, što znači da li na tržištu ima dovoljno svih vrsta naftnih derivata i da li ima kupaca za njih.

Naftna industrija Srbije (NIS), kako je rekao Ljubinko Savić, je prava naftna kompanija, koja proizvodi, prerađuje i trguje naftom i naftnim derivatima, ima svoju infrastrukturu, ulaže u proizvodnju i zapošljava veliki broj ljudi.

To se može reći i za Lukoil-Beopterol, rekao je on i dodao da je na naftnom tržištu Srbije najveći broj onih koji su došli kako bi uz što manja ulaganja što više zaradili. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts