BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije sedmu godinu za redom nije objavilo završni račun države, tako da se ne zna kako je potrošen novac iz poreza, akciza, taksi i doprinosa.
Ministar finansija Srbije Diana Dragutinović je izjavila da će “dati sve od sebe” da završni račun za prošlu godinu bude objavljen.
Rok za podnošenje završnih računa za sva preduzeća u Srbiji prošao je 28. februara, ali taj rok, izgleda, ne važi za državu.
Na koji način je prošle godine trošen novac poreskih obveznika najranije će se znati u septembru. Toliko će državnoj revizorskoj instituciji trebati da pregleda sve prihode i rashode budžeta Srbije, i to ako odmah počne da radi.
“Završni račun za 2007. godinu nalazi se u skupštini, ali bez zvaničnog mišljenja državnog revizora. Trebalo bi da postoji i mišljenje revizora da bi to bilo validno za diskusiju u parlamentu”, rekla je Diana Dragutinović.
Srbija i Bjelorusija su jedine evropske zemlje koje izbegavaju da podnose završni račun budžeta, javlja danas B92.
Skrivanje trošenja novca poreskih obveznika obilježje je južnoameričkih “banana republika” i najsiromašnijih država Afrike. U zemljama Evropske unije tako nešto predstavlja ozbiljno krivično djelo.
Zbog neobjavljivanja završnog računa države ne zna se koliko novca je otišlo na službene troškove i troškove reprezentacije vlade.
Prema podacima Agencije za privatizaciju, nekadašnja društvena preduzeća su od 2002. do 2008. prodata za 2,7 milijardi evra, ali je prema podacima Uprave za trezor u budžet, ne računajući prvih 14 mjeseci privatizacije, uplaćeno svega oko 600 miliona evra.
U taj iznos nije uračunat prihod od prodaje Naftne industrije Srbije jer, kako kažu u Upravi za trezor, ne raspolažu tim podacima.
Prema proceduri i zakonu, Agencija posle prodaje izmiruje sopstvene troškove, plaća usluge konsultantskih kuća i namiruje povjerioce ako je prodato preduzeće bilo u stečaju, pa ostatak novca uplaćuje u budžet.
Ne zna se koliko je novca Agencija potrošila za te usluge, ali je činjenica da je prema zvaničnim podacima uplaćeno u budžet skoro pet puta manje od ukupnih privatizacionih prihoda.
Komentariši