SARAJEVO, Ukoliko šume u Federaciji BiH ne budu u skorije vrijeme certifikovane, izvozne drvoprerađivačke kompanije suočiće se s velikim teškoćama jer neće moći koristiti domaće trupce za preradu, nego ih nabavljati iz uvoza ili iz Republike Srpske, gdje je certifikacija obavljena.
Na ovaj problem upozorili su iz Grupacije šumarstva i drvne industrije Privredne komore Federacije BiH.
Evropski i svjetski standardi u oblasti šumarstva i drvoprerade podrazumijevaju da se šumama gazduje na sociološki, ekološki i biološki prihvatljiv način, te je stoga ustanovljen FSC certifikat, koji znači odgovorno gospodarenje šumama. Ekološki svjesni potrošači žele znati da kupovinom drveta i drugih proizvoda neće pridonijeti uništavanju šuma, već njihovom očuvanju za buduće naraštaje.
Osim FSC certifikata, koji se odnosi na gazdovanje šumama i dobijaju ga preduzeća šumarstva (šumarije), postoji i FSC COC znak koji podrazumijeva certifikaciju prerađivača drveta.
Certifikovani proizvodi nose FSC znak od sječe drveta do krajnjeg kupca, pri čemu svi vlasnici u proizvodnom lancu moraju imati certifikat kako bi bio obezbijeđen neprekinuti lanac brige za održivi razvoj šuma.
“Uređenje šuma, donošenje legislative i certifikovanje prioritet su broj jedan za vlasti u Federaciji. Bez certifikacije kompanije će se suočiti s velikim problemima”, kaže Šemsa Alimanović, savjetnik u Privrednoj komori FBiH.
Naglašava da je u FBiH rađeno na certifikaciji, ali da posao nije obavljen za razliku od RS u kojoj je certifikacija šuma završena, a i značajan broj drvoprerađivača dobio je FSC COC certifikate.
“U Federaciji su najdalje odmakli u Unsko-sanskom kantonu, dok je među drvoprerađivačima certifikovana samo jedna firma – ‘Palavra’ iz Nove Bile, dok su u fazi certificiranja ‘Secom’ iz Visokog i ‘Nancy’ iz Žepča”, kaže Alimanovićeva.
U kompaniji “Palavra”, koja se bavi proizvodnjom furnira i kompletnu proizvodnju plasira na strana tržišta, kažu da im je posjedovanje certifikata veliki plus, jer su takvi proizvodi traženi i cijenjeni u Evropi. Međutim, problemi su s nabavkom sirovine.
“Moramo nabavljati trupce od takođe FSC certifikovanih kompanija, a s obzirom na to da u FBiH nije certifikovana nijedna šumarija, kupujemo ih iz Hrvatske i dijelom iz RS. Zbog toga trpimo gubitke, ali ne samo mi, nego svi proizvođači u Federaciji”, kaže Željko Bobić, auditor u kompaniji “Palavra”.
Vid Jovišević, konsultant za uvođenje sistema kvaliteta iz Banjaluke, potvrđuje da su sva preduzeća šumarstva u RS certifikovana, a nastavljena je i certifikacija preduzeća iz oblasti prerade drveta.
“Značajan broj preduzeća je već dobio certifikate, a proces se nastavlja i ide dosta dobro”, kaže Jovišević i dodaje da su u Republici Srpskoj razdvojeni privredni subjekti koji imaju certifikate i oni koji još rade s necertifikovanim šumama.
Stop divljoj sječi
Uvođenje FSC standarda, između ostalog, svojevrsni je garant da namještaj ili drugi proizvod od drveta koji potrošači kupe nije proizveden od divlje sječe šuma.
FSC znak pokazuje gdje je svaki trupac posječen, kojem prerađivaču je prodat i šta je od njega kao krajnji proizvod napravljeno i kome je prodato. Stoga je uvođenje ovog standarda bitno i radi bolje i lakše kontrole korištenja šuma.
Osim toga, certifikacija podrazumijeva i uređenje šuma i njihovo obnavljanje s obzirom na to da za svako posječeno mora biti zasađeno novo stablo. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši