NJUJORK, Američka “Sitigrupa” zadržaće aktivu u zemljama u ekonomskom usponu, stavljajući težište na regione sa bržom stopom rasta poslije dobijanja vladine injekcije od 20 milijardi dolara, izjavio je finansijski direktor banke Gari Kritenden.
“Naša franšiza na tržištima u usponu je jezgro kompanije,” rekao je Kritenden u izjavi Blumberg televiziji, precizirajući da, sa stanovišta kapitala, nema potrebe da banka u ovom trenutku prodaje aktivu, ali da će nastaviti da se udaljava od nestrateške imovine.
Akcije “Sitigrupe”, banke koja ima aktivu od preko 2.000 milijardi dolara i poslove u više od sto zemalja svijeta, su uoči odobravanja pomenute državne injekcije i garancija za hipotekarne i druge rizične hartije u vrijednosti većoj od 300 milijardi dolara, pale minule sedmice na manje od pet dolara po akciji. To je najniža cijena akcija gigantske banke od 1994. Trenutna cijena akcije je, čak i poslije oporavka za 58 odsto poslije odobravanja pomoći, skoro 80 odsto niža nego na početku godine.
Mnogi analitičari i finansijski stručnjaci ne odobravaju, pa i kritikuju, mjeru američke vlade. Kristrofer Vejlen iz “Institjušanal risk analitiksa” smatra da bi banku trebalo razbiti i jačim kompanijama prepustiti da vode posao.
Predsjednik “Rodžers holdingsa” Džim Rodžers postavio je pitanje “zašto 300 miliona Amerikanaca mora da plaća grešku ‘Sitibanke’ i podsjetio, govoreći za Blumberg televiziju, da “sistem funkcioniše tako što, kada ljudi propadnu, onda oni koji su kompetentni preuzimaju njihovu aktivu i počinju ponovo sa novom, snažnijom osnovom”.
Globalne banke među kojima su “Sitigrupa”, “Standard carterd” i HSBC pridaju sve veći značaj tržištima u ekonomskom usponu u Aziji, na Bliskom istoku i u Južnoj Americi, imajući u vidu recesivna kretanja u američkoj i evropskoj privredi.
U slučaju “Sitigrupe”, poslovi u SAD činili su prošle godine 45 odsto njenog neto prihoda, prema 59 odsto u 2005, dok je udio Azije u neto prihodu banke istovremeno skoro udvostručen, na nešto iznad 17 odsto. HSBC zarađuje više od 75 odsto svog profita na tržištima u usponu.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši