BERLIN, Gasovod “Sjeverni tok”, koji će biti postavljen ispod Baltičkog mora (od ruskog grada Viborga do njemačkog Grajfsvalda), nezamjenjiv je u osiguranju energetske bezbjednosti Evropske unije, izjavio je opunomoćeni predstavnik Njemačke za pitanja njemačko-ruskih odnosa Andreas Šokenhof.
Komentarišući izjave predstavnika mnogih zemalja, koji izražavaju sumnju u svrsishosdnost izgradnje “Sjevernog toka”, Šokenhof je naglasio da je bivši kancelar Gerhard Šreder, prilikom objavljivanja projekta “bio nedovoljno delikatan”, izjavivši da nisu objavljene preliminarne konsultacije sa zemljama kojih se on tiče, “posebno sa državama Baltika i Poljskom”.
Šokenhof je, međutim, uvjeren da će sa početkom pregovora Evropske unije i Rusije o novom sporazumu o partnerstvu i saradnji “biti uspostavljen evropski konsenzus po ovom pitanju”, prenio je Itar-Tas izjavu njemačkog predstavnika, datu pred današnju posjetu ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva Berlinu.
Letonija se ne protivi izgradnji gasovoda “Sjeverni tok” ukoliko se eliminišu svi rizici koji mogu da se pojave pri realizaciji i eksploataciji, izjavio je letonski premijer Ivar Godmanis u srijedu, poslije sastanka sa ruskim vicepremijerom Igorom Šuvalovom.
Godmanis je rekao da izgradnja rusko-njemačkog gasovoda ne znači zatvaranje starih gasovoda, kako smatraju mnoge zemlje.
Praktično sve zemlje Baltičke regije su izrazile nezadovoljstvo izgradnjom gasovoda ispod Baltičkog mora.
Estonija se ranije obraćala predstavnicima kompanije “Nord Strim AG” operatoru projekta, nezadovoljna planovima te kompanije da izgradi gasovod u njenim teritorijalnim vodama. Trasa gasovoda je u estonske teritorijalne vode pomjerena zbog negativnog odnosa finskih ekoloških institucija prema projektu.
Članice baltičke grupe Evropskog parlamenta su uputile Evropskoj komisiji molbu da se u tim zemljama obavezno sprovede referendum o prihvatljivosti projekta baltičkog gasovoda.
Ni Ukrajina i Poljska takođe nisu oduševljene projektom. Poljski premijer Donald Tusk je uoči posjete Moskvi izjavio da njegova zemlja kategorički odbija da se priključi projektu i najavio da namjerava da Rusiji ponudi alternativan i ekonomski povoljniji projekat izgradnje gasovoda.
Još krajem januara jedan od vodećih poljskih listova “Dzienik” pisao je o predlogu Poljske da se izgradi novi izvozni gasovod preko Estonije, Letonije, Litvanije, Poljske i Njemačke. Taj gasovod bi bio alternativa za projekat “Sjeverni tok”, koji predviđa polaganje cijevi po dnu Baltičkog mora. Prema proračunima poljskog ministarstva privrede, transport gasa alternativnim gasovodom bi bio dva put jeftiniji.
Svrha projekta “Sjeverni tok” je da se smanji zavisnost ruskog izvoza gasa od tranzitnih zemalja, prije svega Bjelorusije i Ukrajine.
Trasa cjevovoda bi trebalo da vodi od teritorijalnih voda Rusije preko ekonomske zone Finske, Švedske i Danske do teritorijalnih voda i ekonomske zone Njemačke.
Prema informacijama kompanije “Nord strim” vrijednost projekta, uključujući kopneni i podvodni dio i dva ogranka gasovoda, iznosiće 12 milijardi evra.
U projektu “Severni tok” sa 51 odsto učestvuje ruski “Gasrpom”, sa po 20 odsto njemačke E.ON i BASF, dok još devet odsto pripada holandskoj kompaniji “Gasunie”.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši