BEOGRAD, Vlada Srbije spremna je da razgovara o najavljenom poskupljenju struje i gasa, ali ne i da odobri da ovi energenti u dogledno vrijeme značajnije poskupe – potvrđeno je u četvrtak “Novostima” u Vladi Srbije.
Zahtjev Elektroprivrede Srbije moraće, vjerovatno, da sačeka početak naredne godine, dok će se o najavi “Srbijagasa” za skuplje isporuke pronaći modalitet po kom bi ovo preduzeće smanjilo gubitke zbog kursnih razlika, ali i zaštitilo potrošački standard pred početak nove grejne sezone.
– Tu razliku u cijeni neko mora da plati – konstatovao je Rajaković.
– Vlada će, svakako, uzeti u razmatranje tvrdnje koje je ovih dana iznio generalni direktor “Srbijagasa” i, ukoliko se pokaže da je zaista ugroženo poslovanje ove firme, razmatraće se poskupljenje. Međutim, ono neće moći, kako je to najavljeno iz “Srbijagasa”, da iznosi preko 18 odsto, već znatno manje – objašnjavaju u Vladi Srbije. – Intenzivno ćemo raditi na mogućim rješenjima aktuelnog problema sa cijenom gasa. Međutim, ako se odobri da gas poskupi u najavljenom procentu, udar na cijene bio bi takav da bi se probio ciljani nivo inflacije, a što bi moglo da donese i mnogobrojne druge probleme.
Šef Radne grupe Vlade Srbije za sigurnost snabdijevanja energijom i energentima Nikola Rajaković potvrdio je u četvrtak da je Agenciji za energetiku dostavljen zahtjev za poskupljenje električne energije.
– Ne mogu da preciziram u kom procentu je zatraženo poskupljenje struje, ali Agencija za energetiku će se o njemu izjasniti za desetak dana – istakao je Rajaković.
U nadležnom Ministarstvu energetike i rudarstva napominju da će grejna sezona u Srbiji početi na vrijeme i bez većih problema, a da će Vlada Srbije naredne nedjelje pokušati da nađu optimalno rješenje za ekonomske probleme sa kojim se toplane u Srbiji suočavaju.
Agencija za energetiku dobila zahtjev
EPS zatražio povećanje
Predsjednik Savjeta Agencije za energetiku Ljubo Maćić izjavio je u četvrtak da je Agencija dobila prijedlog “Elektroprivrede Srbije” (EPS) za promjenu cijene električne energije, ali ne i prijedlog “Srbijagasa” za poskupljenje gasa.
– Stigao je prijedlog za promjenu cijene električne energije, ali on nije još usaglašen, pošto se moraju usaglasiti podaci i cifre za “Elektromreže Srbije” – rekao je Maćić.
On je, međutim, poslije sastanka Radne grupe za razmatranje i praćenje situacije u vezi sigurnosti snabdijevanja energijom i energentima, novinarima rekao da za gas nije došao prijedlog, već samo dokumentacija na osnovu koje se na kraju određuje cijena.
Generalni direktor “Elektroprivrede Srbije” Dragomir Marković izjavio je ranije da će EPS do kraja ove godine zatražiti drugo poskupljenje struje u 2010, koje neće biti veće od 10 odsto, jer je cijena struje u Srbiji među najnižima u Evropi.
Maćić nije htio da kaže koji su procenti poskupljenja predloženi, zato što su oni “podložni promjenama”.
Prema njegovom objašnjenju, Agencija će dati svoje mišljenje o poskupljenju kada joj budu dostavljeni finalni prijedlozi.
Neko mora da plati
Šef Radne grupe Vlade Srbije za sigurnost snabdijevanja energijom i energentima Nikola Rajaković tvrdi da bi realna cijena daljinskog grijanja po metru kvadratnom trebalo da iznosi više od 90 dinara, kada se uzmu u obzir cijene energenata, istakavši da se grijanje u Srbiji trenutno plaća u prosjeku oko 65 dinara po metru kvadratnom. Novosti
Komentariši