Skupštine povjerilaca Ribnjaka “Saničani” 4. novembra

PRIJEDOR – Sjednica Skupštine povjerilaca u Ribnjaku “Saničani” iz Prijedora, koja je bila zakazana za juče, prolongirana je za 4. novembar, kazao je za “Nezavisne novine” Mirko Marčeta, stečajni upravnik ovog ribnjaka.

Saničani
FOTO: pixabay

Na sjednici je trebalo detaljnije da budu definisani uslovi stečaja ovog preduzeća, čiji je stečajni postupak otvoren u martu ove godine“, kazao je Marčeta.

Istakao je da se oni u ovom ribnjaku polako pripremaju za izlov ribe, koja treba da počne u drugoj polovini ovog mjeseca.

Okružni privredni sud u Prijedoru je krajem marta  otvorio je stečaj u Ribnjaku “Saničani” iz Prijedora, koji dobavljačima i državi na ime obaveza duguje više od 360.000 KM, tako da je jedan od najvećih i najstarijih ribnjaka u BiH završio u stečajnim vodama.

Podsjećamo, prijedlog za otvaranje stečajnog postupka podnijelo je Pravobranilaštvo RS 17. jula prošle godine, a prijedorski sud je 11. septembra lani pokrenuo prethodni postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje stečajnog postupka. Određene su i mjere radi obezbjeđenja imovine kojima se zabranjuje stečajnom dužniku da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže pokretnom i nepokretnom imovinom, novčanim sredstvima i pravima stečajnog dužnika.

Na ovo rješenje žalio se većinski vlasnik Ribnjaka “Saničani” Radojica Ratkovac i žalba je odbijena. Prema podacima Banjalučke berze,

Ratkovac je vlasnik 52,128 odsto akcija, a među deset najvećih akcionara su i pet fondova, dvije banke i dva fizička lica. Posljednji put je akcijama trgovano 2013. godine.  Neto gubitak u 2018. godini je iznosio 89.025 KM, da bi se u 2019. godini gotovo upetorostručio i iznosio 420.746 KM. U toku 2019. godine krug fabrike s upravnom zgradom i ribnjak površine 43 hektara prešli su u vlasništvo Nove banke zbog neservisiranja hipotekarnog kredita i neplaćanja reprograma.

Pročitaj više:  BDP 2009. pao tri odsto

Republički vodni inspektori su u kontrolama u maju 2019. godine konstatovali da se ribogojilište ne održava adekvatno već duži period i da to utiče na smanjenu efikasnost i bezbjednost objekta.   Nezavisne

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts