Šoškić: Teški pregovori sa MMF-om zbog rebalansa

BEOGRAD, Očigledno je da postoje pritisci za dodatne budžetske rashode koji će usloviti teške pregovore sa MMF-om u momentu kad se usvaja rebalans ovogodišnjeg i priprema budžet za narednu godinu. Nadam se da ćemo se strogo pridržavati zacrtanog okvira za budžetski deficit u ovoj i sljedećoj godini jer od toga zavisi i koliko će biti restriktivna politika Centralne banke, kazao je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.
On je najavio da pregovori sa delegacijom MMF-a u okviru šeste revizije stend baj aranžmana počinju sljedeće nedjelje.

Šoškić je objasnio da Srbija mora biti „dosljedan pregovarač“ kako bi deficit budžeta ostao 4,8 odsto u ovoj i 4 odsto BDP-a u narednoj godini kako je prethodno dogovoreno sa MMF-om.
Šoškić je istakao i da je najbolje da se fiskalni deficit finansira na domaćem, a ne zaduživanjem na inostranom tržištu, jer takav dug doprinosi eksplozivnom monetarnom efektu, odnosno konverzijom se javlja više dinara na tržištu što utiče i na kurs.

Prema njegovim riječima, inflacija je krajem septembra iznosila 7,7 odsto, što je iznad ciljanog nivoa za prethodni mjesec, ali u granicama dozvoljenog odstupanja.

Rast inflacije prethodnih mjeseci u najvećoj je mjeri uslijed poskupljenja hrane. Šoškić je rekao i da su cijene u Srbiji skočile više nego u regionu i da će zbog toga NBS razgovarati sa resornim ministarstvom da se ustanovi zbog čega se to dešava. Vjerovatno je, kako je rekao, jedan od uzroka postojanje monopola.

Velika je vjerovatnoća, procjenjuju stručnjaci NBS-a, da će cijene na malo u oktobru biti veće od cilja za taj mjesec, odnosno preko 8,3 odsto, dok se tek u drugoj polovini 2011. očekuje da će se inflacija postepeno približiti cilju koji za kraj te godine treba da bude između tri i šest odsto.

Pročitaj više:  GM mora vratiti novac ako proda “Opel”

Kao jasne signale oporavka privrede, NBS vidi rast BDP-a od 1,5 odsto u ovoj, odnosno 3,5 odsto u sljedećoj godini.

Povodom predstojeće nedjelje štednje koja počinje 31. oktobra guverner je kazao da nisu isključene stimulativne mjere za štednju u dinarima, dok ih za deviznu štednju neće biti. Emg.rs

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts