Šoškiću, spremi gard!

BEOGRAD, Ne napuštam brod koji tone! Situacija je mnogo stabilnija nego prije šest mjeseci, devizne rezerve nikad nisu bile veće, godišnja inflacija je svega 4,7 odsto, imamo programe sa MMF, Svjetskom bankom i podršku mnogih drugih međunarodnih finansijskih institucija. To su najbolji dokazi da je naš brod u sigurnim vodama – poručuje Radovan Jelašić za ”Novosti”, četiri nedelje nakon što je podnio ostavku na mjesto prvog čovjeka NBS.
Prije nego što i definitivno ode iz guvernerske fotelje, što očekuje da će se desiti do ljeta, Jelašiću ostaje da privede kraju još jedan važan posao – izmjene Zakona o NBS.

* Koja nova rješenja zakon donosi i hoće li, kako se spekulisalo u medijima, smanjiti nezavisnost guvernera?
– Nikada ne bih stao iza takvog zakona. Naprotiv, ove izmene treba da ojačaju nezavisnu poziciju i guvernera i NBS, odnosno da ojačaju poziciju kako Saveta, tako i Izvršnog odbora.
* Hoće li ubuduće predsjednik Republike predlagati prvog čovjeka Centralne banke?
– Da, jer je to definisano u Ustavu. Ali, mnogo je važnije to što će Izvršni odbor imati mnogo veća ovlašćenja, pa će, osim monetarne i devizne politike, biti zadužen i za superviziju banaka.
* U petak idete u Vašington, na godišnju skupštinu MMF. Šta očekujete od tih susreta?
– Pripremamo teren za sledeću misiju MMF, koja dolazi u Srbiju sredinom maja. Tada će se koplja lomiti oko tekuće potrošnje, odnosno zarada i penzija.
* Da li je došlo vrijeme, kako predlažu pojedini ministri, da se odmrznu zarade i penzije?
– Niko nije protiv većih plata, pa ni MMF, samo želi da vidi iz kojih izvora ćemo to pokriti. Kao što i stoji u dokumentu koji je Vlada usvojila, dogovor je da se povećanje rashoda razmatra samo ako bude većeg prihoda u državnoj kasi.
* Jesu li prihodi povećani od početka godine?
– Nažalost, cifre ne daju povod za optimizam. Za prva tri meseca ove godine deficit budžeta nije smanjen i iznosi oko 20 milijardi dinara, što je na nivou plana.
* Može li poreska reforma da napravi obrt i poveća punjenje budžeta?
– Ideja je da se neoporezivi deo zarada sa 6.500 dinara podigne na 16.500. To obuhvata praktično sve zaposlene, oko 1,8 miliona ljudi. Ono što će država izgubiti na toj strani ne može se nadomestiti povećanjem poreza za one koji više zarađuju, jer je njih mnogo manje. Ostaje da prihode povećamo ili većim akcizama, gde smo odavno doterali cara do duvara, ili povećanjem PDV. A sve je rizično.
* Računa li tu država i na novac od ruskog kredita i prodaje ”Telekoma”?
– Prihodi od jednokratne privatizacije i zaduživanja u inostranstvu nikako ne bi smeli da se koriste za ”krpljenje” tekućih rashoda. Najbolje bi bilo, ili da se cela
suma dobijena od ”Telekoma” iskoristi za otplatu Londonskom klubu, kojem dugujemo oko milijardu dolara, ili da se time ojača prvi stub penzionog sistema.
* Stoji li još vaše upozorenje da se prebrzo zadužujemo?
– Apsolutno.
* Vlada je počela da subvencioniše keš kredite koji bi trebalo da povećaju potrošnju, za koju vi stalno upozoravate da se mora smanjiti?
– Dug je i dalje loš drug. Ljudi se zadužuju da bi zapušili neke rupe, da bi jeftinijim novcem pokrili neka skuplja zaduživanja. Daleko od toga da će keš krediti rešiti problem domaće tražnje, tu bi mnogo veću ulogu trebalo da odigra Koridor 10, investicije, da se konačno zaposle ljudi…
* Premijer Cvetković je za vašeg nasljednika predložio Dejana Šoškića. Mislite li da je on pravi čovjek za ovu funkciju?
– Sa njim sam, kao predsednikom Saveta NBS, imao veoma dobru i korektnu saradnju. Štaviše, sarađujemo i povodom izmena Zakona o NBS.
* Koji je najbolji savjet koji biste mogli da mu date?
– Najveće iskušenje koje čeka novog guvernera je da onima koji su ga izabrali posle nedelju dana kaže: Ne, ovo ne može! Savetujem mu da se na samom početku postavi čvrsto i odlučno, i povuče jasne granice za politiku i političare. A ja se, pak, nadam da ću svom nasledniku ostaviti mnogo bolji Zakon o NBS, pa time i manje glavobolja sa političarima nego što sam ih ja imao.
* Jedna od najvećih zamjerki na vaš račun je da ste vodili ”naopaku” politiku kursa, da je evro odavno trebalo da bude 150 dinara i da bi to bio zamajac za privredu…
– Osnovni cilj NBS nisu ni kurs, ni privredni rast, već stabilnost cena. I pored krize i svega što se dešavalo, inflacija je 4,7 odsto na godišnjem nivou. To je moja najjača odbrana.
* Slažete li se sa onima koji tvrde da je Srbija izašla iz krize?
– Tačno je da ćemo ove godine imati rast BDP od 1,5 odsto, što je mnogo bolje od prošlogodišnjeg pada od 3 odsto. Ali još treba dosta vremena dok građani na platama i penzijama ne osete da je kriza prošla. Tek 2011. bićemo tamo gde smo bili 2008.
* Šta ćete uraditi prvog dana nakon odlaska iz NBS?
– Još jednom ću, posle šest godina na ovoj funkciji, razmisliti ko mi je prijatelj, a ko je sve vreme pokušavao samo o nešto da se ogrebe. Verujem da ću to veoma brzo i saznati.

Pročitaj više:  Zbog kašnjenja RS mora „Vamedu“ platiti kamatu od 4,4 miliona KM!

Susret sa Ružicom Đinđić
* Nedavno ste viđeni na ručku sa Ružicom Đinđić u jednom beogradskom restoranu. Da li je to bio privatni ili poslovni susret?
– To je bio prijateljski susret, gospođu Đinđić znam dugi niz godina. Kao i u prošlosti, tako i u budućnosti biće mi čast ako bilo kako mogu da joj pomognem.

Još nemam ponudu za posao, a ne nude ni članske karte
* Zašto još ne želite da otkrijete prave razloge ostavke?
– Nema tu nikakve misterije. Odluku sam doneo još pre nekoliko meseci, kada sam shvatio da ne želim da mojim ličnim i profesionalnim životom upravlja politika. Naši političari žele apsolutnu vlast, kao i da se tome povinuju svi građani.
* Postoji li išta što bi vas natjeralo da se predomislite?
– Ne, to bi bilo zaista neozbiljno. Interesantno je da mi je, kada sam dao ostavku, jedan od potpredsednika Vlade rekao: Posle ovolikih pohvala, ja bih se predomislio i rekao, e kad me toliko volite – ostajem!
* Da li ste već dobili ponudu za novi posao?
– Još ne, ali se nadam da će stići ponude.
* A, jesu li vam stranke nudile članske karte?
– Ne. Politika je verovatno jedina stvar na svetu kojom nikada ne bih želeo da se bavim.  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts