S&P 500 pao na najniži nivo u 13 mjeseci

NJUJORK, Na Wall Streetu su juče vodeći indeksi potonuli na najniže nivoe u 13 mjeseci, pa se Standard & Poor's 500 našao na rubu ‘tržišta medvjeda’, a pod najvećim je pritiskom bio finansijski sektor jer se ulagači plaše da bi dužnička kriza u evrozoni mogla prerasti u bankarsku krizu.
Dow Jones Industrial Average pao je 2,36 odsto na 10.655 bodova, dok je Standard & Poor's 500 potonuo 2,85 odsto na 1.099 bodova, a Nasdaq Composite 3,29 odsto na 2.335 bodova. S&P 500 zaronio je juče na najniži nivo od 8. septembra prošle godine, dok je u odnosu na svoj najviši ovogodišnji nivo iz apeila potonuo 19,4 odsto, pa se nalazi na rubu ‘tržišta medvjeda’, koje se definiše padom indeksa za 20 i više odsto u odnosu na njegov prethodni najviši nivo.

Cijene akcija pale su juče u svih 10 sektora S&P indeksa, a pod najvećim je pritiskom bio finansijski sektor zbog strahovanja ulagača da će dužničke kriza prerasti u finansijsku krizu, sličnu onoj iz 2008. godine. Grčka vlada je priznala da neće postići fiskalne ciljeve koji su joj zadati kako bi dobila novu tranšu međunarodnog kredita. Uprkos oštrim mjerama štednje, grčki budžetski manjak ove će godine dostići 8,5 odsto BDP-a, što je više od ciljanih 7,6 odsto. Iduće godine deficit će biti smanjen na 6,8 odsto, dok je dogovoreni ciljani nivo s međunarodnim kreditorima bio 6,5 odsto BDP-a.

Inspektori MMF-a, EU-a i Evropske centralne banke i dalje ‘češljaju’ budžetske stavke u Grčkoj, a ni jučerašnji sastanak ministara finansija 17 članica evrozone nije urodio konkretnim rješenjima. Ministri su poručili da razmatraju proširenje uloge privatnih investitora u planiranom drugom paketu finansijske pomoći Grčkoj. To, pak, jača izglede da bi vlasnici grčkih državnih obveznica, uglavnom banke, morali preuzeti veći teret restrukturiranja grčkog duga nego što je dogovoreno ranije. U julu je dogovoreno da bi banke otpisale 21 odsto vrijednosti njihova portfelja u grčkim dugovima.

Pročitaj više:  Mogući čarter-letovi za Tivat ili Podgoricu

Zbog toga su juče oštro pale cijene akcija evropskih banaka, a najveća je gubitnica bila akcija Dexije, s padom cijene za 10 odsto, nakon što je agencija Moody's objavila da preispituje rejting te francusko-belgijske finansijske grupe jer zbog izloženosti te grupe grčkim dugovima strahuje za njenu likvidnost. To je uzdrmalo i američke banke, pa je S&P indeks finansijskog sektora potonuo 4,5 odsto. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts