BRISEL, Izgledi rasta u zoni evra i u drugom semestru ove godine nisu sjajni, a niz indikatora je zabrinjavajući, pokazuje izvještaj agencije Standard i Purs.
Kompozitni indikator koji objedinjava aktivnost u evrozoni pao je na 51,1 poen u odnosu na 53,3 poena u junu, saopštilo je udruženje Markit koje je zaduženo za utvrđivanje indeksa kupovne moći proizvođača.
“Loša situacija u evrozoni u drugom tromjesečju mogla bi da se nastavi sve do kraja godine”, upozorila je kreditna agencija Standar i Purs.
Kako je navela u saopštenju, stanju u drugom tromjesečju doprinijelo je mnogo privremenih elemenata kao što su rast inflacije, pad potražnje iz zemalja u razvoju i pad izazvan martovskim zemljotresom u Japanu, ali je, “slabost rasta izgleda dublja”.
Prva procjena stope rasta u evrozoni u drugom semestru 2011. očekuje se 16. avgusta.
Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo ocijenio je da su tenzije na evropskim finansijskim tržištima “neopravdane”, ali da je veoma važno brzo reagovati i sprovesti sve odluke donijete na samitu lidera evrozone o finansijskoj stabilizacije te zone.
Takođe, dodao je, od suštinske je važnosti poslati nedvosmisleni signal da će evrozona riješiti krizu državnog duga sredstvima “adaptiranim težini situacije”.
U kratkom saopštenju, Barozo je naveo da će uputiti pismo šefovima država zone evra kako bi izvršio pritisak da sprovedu mjere odlučene na samitu evrozone prije dvije sedmice.
Na samitu je dogovoreno da Evropski fondovi za finansijsku stabilnost mogu na sekundarnom tržištu da otkupe dug države. To je, međutim, potrebno da odobre nacionalni parlamenti, a uz to neke zemlje nisu voljne da to učine.
Tako je njemački ministar finansija Volfgang Šojble izjavio prošle sedmice da odbija da potpiše “blanko ček” za otkup obaveza zemalja u teškoćama.
U ovom trenutku, samo Evropska centralna banka može kupiti dug na sekundarnom tržištu, ali ona sve češće oklijeva da to učini i takvu intervenciju nije imala već najmanje četiri mjeseca.
Tenzije oko Španije i Italije ponovo su uvele evrozonu u probleme, manje od 15 dana od vanrednog samita čiji je cilj bio da se spriječi širenje dužničke krize. Beta
Komentariši