BANJALUKA, Skupština akcionara banjolučkog “Incela” usvojila je na jučerašnjoj sjednici odluku o sprovođenju statusnih promjena, tako da se matičnom “Incelu” pripoje četiri nekadašnja “Incelova” preduzeća – “Celuloza”, “Viskoza”, “Elektroliza” i “Industrijske plantaže”.
– Vlada RS predložila je da se statusne promjene upišu u sudski registar i zadužila je predstavnika državnog kapitala, da ovako objedinjeno preduzeće podijeli na dva zasebna privredna subjekta, od kojih bi jedan bio “Industrijske plantaže”, drugi preduzeće “Poslovna zona” – rekao je ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović, koji je predstavnik državnog kapitala u “Incelu”.
Cilj statusnih promjena u “Incelu”, kaže Kasipović, je da se pronađe poslovna vizija za ovo preduzeća i ujedno to je jedan od uslova za izlazak na tržište.
Direktor “Incel holdinga” Slavica Komljenović izjavila je da je Vlada RS predložila da “Incel holding” izvrši statusnu promjenu pripajanja povezanih preduzeća matičnom preduzeću zbog više razloga, ali najvažnije je da se poboljša kvalitet rada i poslovanja.
– Osnovni razlozi za promjene su racionalizacija organizacije, jednostavnije upravljanje poslovanjem i smanjenje troškova poslovanja. To je prvi korak u statusnim promjenama. Sljedeći korak je statusna promjena podjele preduzeća nakon registracije jedinstvenog privrednog subjekta, dolazi do osnivanja dva nova privredna subjekta – rekla je Komljenovićeva.
Istakla je da “Incel” zahtijeva kvalitetnije upravljanje u vezi sa daljom transformacijom vlasništva, kao i jednostavnije upravljanje privrednim resursima, koji se nalaze u krugu fabrike .”Incel holding” je jedini nosilac kapitala čija je vrijednost oko 202,3 miliona maraka.
“Incel holding” je emitent na Banjalučkoj berzi. Upravljanje svim preduzećima odvija se na nivou akcionarskog društva “Incel”, što se, prema mišljenju menaymenta, pokazalo neracionalnim.
“Incel holding” u svim pogonima zapošljava 85 radnika. Nekada je u ovom preduzeću bilo zaposleno više od 5.000 radnika. Otvoren je stečajni postupak u “Energetici”, dok su privatizovane fabrike “Belira” i “Celeks”.Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši