BERLIN,Svako drugo njemačko preduzeće pogođeno je industrijskom špijunažom, što njemačkoj privredi donosi godišnju štetu do 50 milijardi evra.
“Kako pokazuju najnovije studije, pogođeno je svako drugo njemačko preduzeće, a špijunski napadi uglavnom dolaze iz Kine, Rusije i Irana”, kaže Hartvih Meler, šef Kancelarije za zaštitu ustavnog poretka savezne pokrajine Sjeverne Rajne – Vestfalije.
On štetu koju uzrokuje industrijska špijunaža procjenjuje na 15 do 50 milijardi evra godišnje.
Tačnu štetu je teško sa sigurnošću utvrditi jer mnoge firme nikada i ne saznaju da su bile žrtve špijuniranja, a i one koje to otkriju nevoljko to i priznaju.
Industrijska špijunaža sprovodi se klasičnim putevima preko agenata, ali u posljednje vrijeme pojačano i preko stranih studenata, naučnika i praktikanata u njemačkim preduzećima.
“Domoljubno nastrojeni kineski studenti i naučnici često se pojavljuju kao prenosioci povjerljivih informacija firmi kod kojih rade”, kaže Meler i dodaje da postoje slučajevi u kojima su kineski studenti kopirali kompletne izvještaje projekata na kojima su radili i poslali ih u domovinu.
Industrijskom špijunažom posebno su pogođene one grane njemačke privrede koje ostvaruju najveće izvozne uspjehe, a to su automobilska, hemijska i mašinska industrija.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši