DŽAKARTA, Japan, Kina i Južna Koreja dogovorili su se o osnivanju likvidnog fonda od 120 milijardi dolara za 13 azijskih zemalja, što se smatra ključnom regionalnom inicijativom za prevazilaženje posljedica globalne ekonomske krize.
Tokio će posebno, kako je saopšteno na indonežanskom ostrvu Bali gdje danas počinje 42. godišnje zasjedanje Azijske banke za razvoj (ADB), izdvojiti 61,54 milijarde dolara za podršku regionalnim ekonomijama koje su pretrpjele najveću štetu zbog globalne finansijske krize.
Južnokrejski ministar finansija Jun Jinghin je izjavio novinarima poslije susreta sa njegovim kineskim i japanskim kolegama, da će Peking i Tokio osigurati po 32 odsto od ukupnih sredstava navedenog fonda, dok bi Seul trebalo da obezbjedi 16 procenata, a ostatak deset država – članica grupacije ASEAN.
“Tri zemlje su se dogovorile oko postizanja sporuzma, ukazujući time na važnost naše saradnje u regionu”, kazao je južnokorejski ministar, a Reuters ističe da dogovor o prvom regionalnom anti – kriznom fondu ima veliku važnost za sve zemlje uključene u taj aranžman, a posebno siromašne članice ASEAN – a.
Oranizacija ASEAN obuhvata, inače, Bruneje, Kambodžu, Indoneziju, Laos, Tajland, Maleziju, Majnmar, Filipine, Vijetnam i Singarpur, a predstavnici tih zemalja su o realizaciji navedenog plana takođe razgovarali sa ministrima finansija Kine, Japana i Južne Koreje.
Japanski ministar finansija Kaoru Josano je rekao da će njegova zemlja pomoći poboljšanje regionalne likvidnosti sa sumom u ukupnoj vrijednosti oko sto milijardi dolara.
Josano je ukazao i da će Tokio preduzeti i druge akcije za poboljšanje regionalne likvidnosti, što uključuje i davanje garancija u ukupnoj sumi od 5,13 milijardi dolara na obveznice japanske vlade koje se nalaze u posjedu stranih vlada i kompanija.
ADB, koja u Aziji ima ulogu razvojne banke, trebalo bi, osim toga, tokom ove i naredne godine da uveća svoje zajmove za ukupno 33 milijarde dolara, što je oko 50 odsto više nego u periodu 2007. i 2008.
Azijska razvojna banka, čije sjedište se nalazi u Manili, uglavnom se finansira iz donacija Japana, SAD i niza evropskih zemalja, podsjeća Reuters.
Glavni menadžer ADB Rajat Neg je ocjenio, u izjavi za britansku agenciju, da je tekuća ekonomska kriza u Aziji imala “mnogo oštrije uticaj nego što se ranije predviđalo.”
Šef ekonomista ADB Džnog Va Li smatra da su azijske ekonomije vjerovatno već preživele najgori dio krize, ali da će osjetniji oporavak imati tek kada se u zanačajnijoj meri dogodi oživljavanje ekonomija najrazvijenijih zapadnih zemalja.
Ekonomisti ADB prognoziraju da ovogodišnja prosječna stopa privrednog rasta u Aziji neće premašiti 3,4 odsto, što je najniži nivo ekonomskog uspona u regionu od izbijanja azijske finansijske krize u 1997.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši