BEOGRAD, Vlada Srbije i Međunarodni monetarni fond postigli dogovor o četvrtoj reviziji stend-baj aranžmana. Zbog usporenog privrednog rasta, procjena rasta bruto domaćeg proizvoda smanjena sa dva na 1,5 odsto u ovoj i sa četiri na tri odsto u 2011. Odobrenje revizije zavisi od reforme penzionog sitema i smanjenja broja zaposlenih u javnoj administraciji.
Kako je danas saopštila ministraka finansija Diana Dragutinović, fiskalni deficit će ove godine biti povećan sa prvobitno planiranih četiri na 4, 8 odsto BDP-a ili na oko 140 miljardi dinara, zbog punjenja budžeta koje je slabije od očekivanog.
Da bi Izvršni odbor MMF-a krajem juna odobrio četvrtu reviziju stend baj aranžmana, koja podrazumijeva i mogućnost povlačenja 380 miliona evra kredita za devizne rezerve, Vlada Srbije mora da ispuni dva uslova. Prvi je da Skupštini dostavi prijedlog zakona o penzijskom sistemu, a drugi je da broj zaposlenih u državnoj upravi u lokalnoj samoupravi smanji na nivo dogovoren u decembru 2009, odnosno 10 odsto.
Diana Dragutinović je rekla da je s MMF-om dogovoreno povećanje deficita budžeta zbog manjka javnih prihoda jer privredni oporavak ne ide predviđenim tempom.
Dogovoreno je i da se izdvoji 6,5 milijardi dinara za isplate penizionerima, zaposlenim u javnim službama i siromašnim opštinama, uz isplatu zaostalih zemljoradničkih penzija.
Dogovorena je jednokratna isplata bonusa u javnim službama u vidu regresa za godišnji odmor do 5.000 dinara, koji neće dobiti pomoćnici ministara, a isti iznos dobiće i penzioneri s najnižim primanjima. Za Božić je predviđena isplata još jednog bonusa od po 5.000 dinara, što je dogovoreno s prosvjetom i zdravstvom.
Ciljana inflacija ostaje na ranije predviđenom nivou, šest plus-minus dva procenta, a naredne godine 4,5 plus-minus dva odsto.
Jager: 2010. i 2011. teške za građane Srbije
Šef Misije MMF-a Albert Jeger izjavio je u Vladi da će 2010. i 2011. biti teške za građane Srbije zbog usporenog rasta i oporavka privrede i ocijenio da Srbija mora da smanji javnu potrošnju i pojača fiskalnu disciplinu da bi taj usporen rast lakše podnijela.
Dva su razloga revidiranja rasta BDP-a u ovoj i idućoj godini, rekao je on i dodao da su to manji izvoz i manje investicije.
Govoreći o kursu dinara, Jeger je ocijenio da je plivajući kurs pomogao Srbiji da lakše izdrži negativne efekte svjetske krize i da je podstakao izvoz iz zemlje, ali i dodao da ipak nisu svi u Srbiji zadovoljni padom dinara.
Ljajić: Sporazum će omogućiti socijalnu pomoć
Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je danas da će postizanje sporazuma s MMF-om omogućiti realizaciju paketa socijalne pomoći vrijednog 1,45 milijardi dinara.
On je na konferenciji za štampu u Vladi rekao da će biti izdvojeno 252 miliona dinara za narodne kuhinje, 131 milion dinara za 53.300 paketa osnovnih životnih sredstava i higijenske pakete za stara lica i seoske porodice, 100 miliona za pomoć porodicama u takozvanoj sivoj liniji siromaštva, 400 miliona za socijalne usluge na lokalnom nivou u 48 najnerazvijenijih opština.
Pored toga, pomenuta sredstva treba da doprinesu ispalti dečijih dodataka i porodiljskih naknada.
Dinkić: Sporazum s MMF-om doprinosi stabilnosti dinara
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić ocijenio je danas da će sporazum s MMF-om doprinijeti stabilnosti kursa dinara i deviznih rezervi zemlje.
On je na zajedničkoj konferenciji za novinare predstavnika MMF i Vlade Srbije rekao da su devizne rezerve rekordne, 11 milijardi evra , što je sasvim dovoljno da NBS može da interveniše na deviznom tržištu. Emg.rs/ Beta
Komentariši