BEOGRAD, Srbija, kao tranzitna zemlja, vjerovatno je jedna od najboljih lokacija u Evropi za razvoj industrije zabave, izgradnju vodenih i zabavnih parkova.
Ipak, realizacija ovog profitabilnog posla u Srbiji je ravna “borbi protiv vjetrenjača”, kažu učesnici skupa “Ekonomija zabave – investicioni modeli ekonomskog razvoja”.
Brojni investitori su kroz Srbiju prolazili sa idejom da započnu biznis u oblasti industrije zabave, ali su vrlo brzo odustajali, jer je “država lijena i zahtjevna, a istovremeno vrlo skupa”.
Izvršni partner u kompaniji “Wolf McGill” Nikola Seneši kaže da problemi postoje, što zbog krize, što zbog matematike komunalnih taksi, što zbog nedostatka komunikacije sa lokalnom samoupravom, ali se mogu prevazići samo postizanjem dogovora.
Uticaj koji industrija zabave može da ima na jednu zemlju kao što je Srbija je jako veliki, naveo je on i dodao da upravo u državama koje imaju jak tranzitni kapacitet, industrija zabave ima sve šanse da se razvije u uspješnu granu.
Seneši je naglasio da u Srbiji postoji pozitivan trend u posljednjih nekoliko godina, a primjer za to je Jagodina, koja je zanimljivim projektom uspjela da privuče veliki broj turista. Tu su i Aranđelovac i Bački Petrovac, opštine koje su takođe izgradile vodene parkove.
Za razvoj industrije zabave i izgradnju zabavnih i vodenih parkova neophodno je, kako je naveo, da postoji investiciona klima, što kod nas nije slučaj. Neophodno je da lokalne samouprave omougće urbanističke i podzakonske uslove za stvaranje ovakvih parkova u svakoj opštini u Srbiji.
Kada je u pitanju Beograd, on je podsjetio da je jedna takva investicija – akva park na Novom Beogradu, nedovršena, ali je naveo i da bi izgradnjom mosta Borča – Zemun mogao biti “otvoren” novi prostror koji bi mogao biti iskorišćen za slične namjene.
Direktor firme “Action Park Srbija” Tatjana Kos istakla je da je da se u Srbiji može uspješno razviti industrija zabave, a pozitivan primjer za to je Jagodina koja je uspjela da postane zanimljiva turistička destinacija zahvaljujući izgradnji vodenog parka, muzeja voštanih figura i zoo vrta. Prema njenom mišljenju, vodene i zabavne parkove bi bilo bolje graditi u manjim sredinama i postići dogovore sa lokalnim samoupravama. Tanjug
Komentariši