PARAĆIN, Ambicija Srbije je da prva u Evropi do kraja 2012. godine počne izgradnju kopnenog dijela gasovoda Južni tok, kaže Dušan Bajatović.
Generalni direktor Srbijagasa je rekao da očekuje da će taj plan biti ostvaren ukoliko se pripreme nastave sadašnjim tempom.
On je najavio da će Studija o izvodljivosti za izgradnju dionice Južnog toka kroz Srbiju biti usaglašena sa ruskim partnerima do kraja novembra.
Bajatović je najavio da će Južni tok u Srbiju ući iz Bugarske kod Zaječara i da će kapacitet gasovoda biti između 36 milijardi i 41 milijarde kubnih metara gasa godišnje.
On je ocijenio da bi za pitanje promjene mjesta ulaska Južnog toka u Srbiju trebalo pokrenuti debatu koja bi uključila sve zemlje kroz koje će taj gasovod prolaziti.
Bajatović je naveo i da bi u narednih nekoliko dana trebalo da bude rješeno pitanje imovine Srbijagasa u podzemnom skladištu u Banatskom dvoru. Nakon toga ruski partner Gasprom trebalo bi da Srbijagasu doplati 40 miliona evra za 51 odsto vlasništva nad tim podzemnim skladištem gasa.
On je rekao da će do početka grijne sezone u Banatskom dvoru biti uskladišteno 300 miliona kubnih metara gasa i da se ne očekuju problemi u snabdijevanju tržišta.
Budući magistralni gasovod Južni tok, zajednički projekat Gasproma i italijanskog Enija, trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cjevovodom dugačkim 900 kilometara, do Bugarske i preko Srbije dalje do drugih evropskih zemalja.
Vrijednost investicije je procjenjena na 20 milijardi evra, kapacitet gasovoda trebalo bi da bude 63 milijarde kubnih metara godišnje, izgradnja bi trebalo da počne u 2013. godini, a rok za završetak radova je kraj 2015. godine.
Dionica gasovoda kroz Srbiju bi trebalo da bude duga 450 kilometara, s kapacitetom od 36 milijardi do 41 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Vrijednost investicije u taj dio gasovoda biće najmanje 700 miliona evra.
Rusija je već potpisala sporazume o izgradnji Južnog toka sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.
Bajatović je rekao i da izgradnja Južnog toka ne može ugroziti eventualni dogovor ruske gasne kompanije Gasprom sa Ukrajinom o korišćenju ukrajinske gasovodne mreže, jer ruska strana ne želi da zavisi od političke situacije u Ukrajini. On kaže da Rusija ima dovoljno razvijenu gasnu infrastrukturu za obezbjeđivanje gasa za Južni tok, dok ne postoji dovoljno ugovora za početak izgradnje konkurentnog gasovoda Nabuko. Beta
Komentariši