Srpska poljoprivreda treba da se okrene stočarstvu

BEOGRAD, Razvoj domaće poljoprivrede trebalo bi da se usmjeri na stočarsku proizvodnju, ali će njena budućnost u velikoj mjeri zavisiti od mogućnosti plasmana stočarskih proizvoda na tržište Srbije i Evropske unije.

Kako je kazao sekretar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore Beograda Miodrag Veseli, u Srbiji je stočarstvo u velikoj krizi, a broj grla opao je za dva do tri odsto na godišnjem nivou u posljednjih deset godina.
On je istakao da je naročito nepovoljna situacija u govedarstvu, svinjarstvu i ovčarstvu.
– U 2009. godini ukupna vrijednost realizovane stočarske proizvodnje u Srbiji iznosila je oko 1.715 miliona dolara, sa učešćem od svega 30,5 odsto u ostvarenoj vrijednosti ukupne poljoprivredne proizvodnje – kazao je on i upozorio da Srbija posljednjih godina postaje sve veći uvoznik svinjskog mesa, kao i da je prošle godine uvezeno živih svinja za klanje u vrijednosti od 6,3 miliona dolara.
– Godišnja potrošnja mesa po glavi stanovnika smanjena je na 45 kilograma, sa 65 kilograma od prije nekoliko godina – rekao je Veseli.
On je istakao da su uzroci krize stočarstva nedovoljna sredstva u agrarnom budžetu, narušeni pariteti cijena, smanjenje kupovne moći stanovništva, kao i neodgovarajuće funkcionisanje robnih rezervi.
– Najintenzivniji vid stočarske proizvodnje u Srbiji je živinarska proizvodnja, koja je u 2009. zabilježila rast za 29 odsto u odnosu na prosjek 2000 – 2009. godina, što je pokazatelj značajnog njenog oporavka – rekao je on.
Veseli je naglasio da, i pored nezadovoljavajućeg broja grla stoke u odnosu na raspoložive obradive površine, postojeći stočni fond još predstavlja značajan razvojni resurs koji se može unaprijediti.
– Glavni uzroci ovako lošeg stanja, pored neadekvatnog genetskog potencijala i nekvalitetne ishrane, kod individualnih proizvođača su loši uslovi držanja grla, odnosno štala kod kojih nije dovoljno riješen sistem ventilacije – kazao je on. Biznis

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts