BANJALUKA, Stanogradnja i građevinska industrija u RS u posljednje dvije godine bilježe konstantan pad, a ukoliko se nešto ne preduzme desiće se kolaps, rekao je Ranko Milić, građevinac iz Bijeljine i predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
“Neophodno je da se prije svega zaustavi pad, pa da tek onda počnemo razmišljati o oporavku. Građevinskoj industriji u RS, ali i u BiH prijeti kolaps”, kazao je Milić i dodao da rješenje treba tražiti u razgovorima i radovima, a ne čekanju na neka bolja vremena.
Na pitanje da li će se izlaskom iz krize popraviti situacija u građevinarstvu, Milić naglašava da nas kriza tek očekuje jer “iza građevinske industrije koja je pred kolapsom i koja zapošljava veliki broj radnika vezano je mnogo drugih grana privrede”.
Naime, prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost građevinskih radova u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle godine manja je za 30,6 odsto, dok je broj radnika u istom periodu manji za oko 10 odsto. Pad građevinske aktivnosti zabilježen je i u 2009. u odnosu na 2008. godinu i to za gotovo 50 odsto.
Građevinari ističu da je pad u ovoj godini u odnosu na prethodnu daleko veći, jer su investitori i graditelji dio poslova iz prošle godine prenijeli u ovu, tako da je statistički ublaženo padanje građevinske industrije.
Prema riječima Milića, sljedeća na ivici propasti je industrija opekarskih proizvoda jer ove firme u prethodnom periodu samo su proizvodile i lagerovale crijep, ciglu i tako dalje, a potražnja za tim konstantno je padala i danas gotovo niko i ne kupuje taj materijal.
“Stanogradnja za sobom povlači i drvnu industriju koja pravi stolariju i krovne konstrukcije, opekarsku, zatim kompletno zanatstvo i, što je najgore, veliki broj radne snage će ostati bez primanja”, kazao je Milić i dodao da je najbolji pokazatelj izlaska iz krize oporavak građevinske industrije, tako da nismo ni blizu boljih vremena.
Dragan Tešić iz Agencije za promet nekretnina ASTRA kaže da se u posljednje dvije godine u BiH konstantno bilježi pad prodaje stanova, a pogotovo poslovnih prostora.
“Posljednjih pet godina došlo je do demografskog buma u velikim centrima i strašno se puno kupovalo, međutim u posljednje vrijeme pored niza pogodnosti rijetko ko kupuje stanove”, kazao je Tešić.
Veljko Jarić, direktor “Aragosta Investa”, firme koja se bavi projektovanjem, izvođenjem radova i prodajom nekretnina, kaže da je stanje jako loše, te da stanove kupuju jedino oni kojima Investiciono-razvojna banka odobri kredit.
“Prije dok pokrijemo zgradu prodamo sve stanove, a danas rijetko ko kupuje jer su banke opreznije i teže se odlučuju da kreditiraju potencijalnog kupca”, kazao je Jarić.
Građevinari iz RS ističu da je sljedeća godina presudna za opstanak građevinskih firmi jer mnogima zbog nedostatka posla prijeti nestanak.
“Onu firmu koju banka bude pratila ona će opstati, u suprotnom svi oni građevinci kojima izostane ova podrška će propasti”, naglasio je Jarić.
On je istakao da se novi poslovi, za razliku od prethodnih godina, gotovo i ne ugovaraju, te da se bolja situacija može očekivati sljedeće građevinske sezone.
Cijene stanova
Iako se padom stanogradnje očekivalo da padnu i cijene stanova, trgovci nekretninama ističu da do toga neće doći jer tržište još nije zaokruženo.
“Za razliku od Hrvatske, gdje ima viška stanova, to u RS još nije slučaj, tako da nema osnova za spuštanje cijena stanova”, kazao je Veljko Jarić, direktor “Aragosta Investa”, kompanije koja se bavi projektovanjem, izgradnjom i trgovinom nekretninama.
On ističe da se u narednom periodu ne može očekivati pad cijene kvadrata jer sadašnje cijene su, kako je ocijenio, više nego realne. Nezavisne novine
Komentariši