BANJALUKA, Inovator iz Banjaluke Vladimir Branković biće predstavnik BiH u San Francisku gdje će predočiti svoju ideju vodootpornog kliritnog štapića za potpalu vatre u finalu svjetskog takmičenja za izbor najbolje poslovne ideje u oblasti čistih tehnologija “Klintek open”.
Pobjedniku završnice takmičenja, koja će u okviru Globalne sedmice preduzetništva, biti održana od 13. do 17. novembra, biće dodijeljena nagrada od 100.000 dolara konsultantske pomoći za izlazak na svjetsko tržište.
Branković je, predstavljajući patent novinarima, rekao da je prednost u odnosu na slične proizvode to što prilikom gorenja, koje traje od pet do osam minuta, ispušta veoma malo dima, ne ostavlja nikakav otpad i miris, a sav proizvod se dobija od recikliranog materijala i nije štetan po ljudsko zdravlje.
On je dodao da su idejni tvorci proizvoda preduzeća “BB print” i “Fora Srbac” iz Banjaluke, a ideja je nastala zbog potrebe rješavanja kliritnog otpada. Zbog činjenice da klirit dobro gori, njegov otpad prerađen u sredstvo za potpaljivanje vatre.
Prema njegovim riječima, ideja je dobila podršku Inovacionog centra Banjaluka i Ministarstva nauke i tehnologije.
“Naš proizvod je konkurentan, za sada imamo prototip i preporučena cijena jednog paketa, koji sadrži 20 komada je jedna KM”, rekao je Branković, dodajući da se njegovo preduzeće obezbijedilo kliritom iz inostranstva, na osnovu čega se može proizvoditi milion kutija štapića mjesečno.
Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković rekao je da ova institucija već treću godinu učestvuje kao domaćin Globalne sedmice preduzetništva za BiH i da su partner bili ambasada SAD i UNDP.
On je dodao da patent banjalučkog inovatora može postati globalni proizvod, jer se može prodavati svuda u svijetu.
U okviru Globalne sedmice preduzetništva, u toku je i takmičenje “Ostvari svoju ideju”, za najbolji poslovni projekat, koji organizuje Republička agencija i trajaće do 7. novembra, a za tri prvoplasirane ideje biće obezbijeđene nagrade od po tri hiljade KM na ime osnivačkog kapitala.
Globalna sedmica preduzetništva, koja se tradicionalno organizuje svakog novembra, provodi se s ciljem podizanja preduzetničke svijesti, a u prošlogodišnjoj kampanji učestvovalo je više od 100 zemalja, dok su njene aktivnosti obuhvatile sedam miliona mladih preduzetnika i inovatora.
Komentariši