NJUJORK, Banke nije moguće beskonačno dugo spasavati i nijedna se ne može pouzdati u pretpostavku da je previše velika da bi mogla da propadne, izjavio je za televiziju CNBC dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, Amerikanac Džozef Stiglic.
Sistem spasonosnih programa za banke je, prema Stiglicu, pogrešan. On smatra da bi vlada SAD trebalo da ima aktivnu ulogu (uključujući i pravo na sprovođenje personalnih promjena) u sprečavanju banaka da se upuštaju u rizične operacije, kakve su dovele do kreditne krize.
“Ukoliko promijenimo menadžment i promijenimo stimulacije, poboljšaćemo njihovo ponašanje”, ukazao je nobelovac.
“Većina ljudi u bankarskom sektoru radi ono što i treba da radi. Tek na vrhu strukture je ono što nas je dovelo do krize, uključujući pogrešnu strukturu stimulacija i pogrešnu predstavu o tome da smo suviše veliki da bi nas pustili da propadnemo”, objasnio je on.
Spasonosni programi, prema mišljenju Stiglica, izlažu poreske obveznike prilično velikom riziku, a to, pak, izaziva bojazni na finansijskim tržištima da pritisak javnosti može da prinudi vladu da promijeni pravila pomoći.
Štiglic se slaže sa rekapitalizacijom banaka, ali naglašava da ona mora biti realizovana na način koji štiti integritet sistema i obezbjeđuje garancije da banke neće držati vladu kao taoca.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši