Što prije se okrenuti digitalizaciji i novim generacijama uposlenika, zaključak je 48. IFTDO konferencije

SARAJEVO, Panel diskusijom „Kako kreirati uspješno radno okruženje“ završena je 48. IFTDO konferencija koja se ove godine održala u Sarajevu i to po prvi put na ovim prostorima. Učešće u trodnevnoj konferenciji uzelo je više od 200 učesnika koji su došli iz 32 zemlje svijeta. Svi učesnici bili su izuzetno zadovoljni temama koje su predstavljene tokom samostalnih izlaganja, panel diskusija, workshopova i predstavljanja studija slučaja.

„Izuzetno sam zadovoljna što je Sarajevo bilo domaćin ove prestižne konferencije koja je bila odlična prilika za upoznavanje sa svjetskim trendovima, izazovima i primjerima dobre prakse iz oblasti razvoja ljudskih resursa. Imali smo priliku slušati vrhunske predavače sa izuzetno aktuelnim temama u vezi sa razvojem pojedinaca i kompanija u dobi digitalne transformacije. Nadam se da ćemo u budućnosti imati što više ovakvih stručnih konferencija čiji je cilj edukacija, razvoj i ulaganja u ljudske potencijale“, izjavila je Sanja Miovčić predsjednik  48. IFTDO konferencije i Izvršni direktor Vijeća stranih investitora u BiH (FIC).

Tokom drugog i trećeg dana konferencije svi učesnici mogli su slušati teme kao što su „Uticaj digitalizacije na rad“, „Leadership i timska kultura“, „Dolazak novih generacija na tržište rada“, i sličnih, te je donešen zaključak da se kompanije što prije moraju okrenuti digitalizaciji i onome što ona nosi, te posebnu pažnju usmjeriti na nove generacije čiji radni vijek tek dolazi. Nove generacije u potpunosti su digitalno osviještene, te im se budući poslodavci, ali i kompanije moraju prilagoditi. Najveću pažnju izazvali su predavači Arthur F. Carmazzi, Directive Communication Psychology iz Italije, Serdzan Şimsek Arnautović, Facebook regruter iz BiH, te pobjednik svjetskog takmičenja Toastmasters Europe 2017, Ricardo Cabete, motivacioni govornik iz Portugala.

„Velika mi je čast i zadovoljstvo da smo ove godine imali priliku organizovati IFTDO konferenciju u ovoj divnoj zemlji. Moram naglasiti da nije bilo lako organizovati event na ovako visokom nivou na potpuno drugačijem tržištu, koje se u potpunosti razlikuje od tržišta na kojima smo ranije organizirali konferenciju. Uspješnost ovog događaja ne bi bila na ovom nivou da nije bilo prijatelja i njihove zaista velike pomoći. Posebnu zahvalnost želio bih iskazati Fadilu Novaliću, premijeru FBiH, gradonačelniku Sarajeva Abdulahu Skaki, načelniku opštine Ilidža dr. Senaidu Memiću, Vijeću stranih investitora (FIC), Upravi i studentima Internacionalnog Burch univerziteta, kompaniji AS Holding, te ostalim sponzorima, medijskim pokroviteljima i prijateljima“, izjavio je dr. Ahmed Al Banna, CEO kompanije Origin Europe iz Bahreina.

Pročitaj više:  Stanković: Bankarske garancije do 20. avgusta

Tokom prethodne večeri svi učesnici 48. IFTDO imali su priliku uživati na druženju koje je nazvano „Veče kultura“ a koje je organizovano u Sarajevo Resortu, prvom i najvećem resortu izgrađenom u BiH. Tom prilikom svi prisutni su uživali u performansima koje su pripremili učesnici iz BiH, Bahreina, Indije, Tajvana, Nigerije, Egipta, te Kuvajta.

Po zatvaranju, predsjednica 48. IFTDO konferencije, Sanja Miovčić predala je organizaciju naredne 49. konferencije predstavnicima koji dolaze iz Indije.

Medijski partneri 48. IFTDO konferencije su klix.ba, Novinska agencija BETA, Nacional, portalanalitika.me, SCC medijska fasada, Profitiraj.hr, biznisinfo.ba, ekapija, Nedeljnik, investitor.me, vijesti.me, Poslovne novine, bizlife.rs, capital.ba, manager.ba, poduzetnik.biz i akta.ba.

Comments

Jedan komentar na na “Što prije se okrenuti digitalizaciji i novim generacijama uposlenika, zaključak je 48. IFTDO konferencije”

  1. Mirič Avatar
    Mirič

    Jeste li pojasnili posjetiocima in investitorima da:
    – izvršni postopak ne funkcionira pa naplata potraživanja nije mogoča,
    – sistem javnih naročil nema veze sa tržišnim principima več da se nabavke dogovaraju u četiri oka po kavarnama,
    – davanja na platu su abnormalno visoka pa je sistem minimalne plate i ovojnice za radnika daleko primamljiviji,
    – infrastruktura svake vrste ob večih mestnih središča večinom ne postoji,
    – problemi sa carinjenjem blaga in spoštovanja dobavnih rokova zaradi obstoja več preopterečenih granica do BiH (2 ka zapadu i 3-4 ka istoku),
    – nesposobna, neinventivna, jako formalizovana in izjemno spora administracija in birokracija,
    – plačila van BiH trajajo danima, najmanj 5 dana in več, do 7-8 ali več,
    – neusklajeni zakonov na državni ravni,
    – splošna nelikvidnost gospodarstva in obstoj velikega sivega sektorja,
    – van evro zone i šengen zone (očekivan ulazak susjedne Hrvaške u obje zonue u iduče 2 godine a sigurno v ovom mandatu Evropskega parlamenta – gubitak majhno konkurenčno prednost),
    – pomanjkanje kakovostne delovne sile (pomanjkanje stranih jezikov, pomanjkanje delovnih navika, pomanjkanje radnog iskustva),
    – itd…

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts