PODGORICA, Crnogorska Regulatorna agencija za energetiku (RAE) nije odobrila Elektroprivredi Crne Gore traženo poskupljenje struje od 79 odsto.
RAE je predložila manji dozvoljeni prihod za 2011. godinu od traženog elektroenergetskim preduzećima u Crnoj Gori.
Agencija je zahtjeve Elektroprivrede Crne Gore i Prenosa za dozvoljeni prihod i druge troškove smanjila sa traženih 375 miliona evra na 244,5 miliona evra, što je 34,7 odsto manje od traženog.
Prema prijedlogu RAE, dozvoljeni prihod manji je i u odnosu na 2010. godinu.
Traženo poskupljenje struje izazvalo je oštre reakcije u crnogorskoj javnosti. Najavljivani su protesti i bojkot plaćanja računa ukoliko RAE odobri zahtjev elektroenergetske kompanije, u kojoj od 2009. godine 43,7 odsto vlasništva ima italijanska kompanija A2A.
Poskupljenju struje usprotivili su se i vlada i predstavnik države u upravi elektroenergetske kompanije, uz ocjenu da je traženo poskupljenje nerealno.
EPCG je zahtjev za povećanje cijena od 1. aprila obrazložila “izraženom potrebom” za investicije, povećanjem troškova za očuvanje životne sredine i drugim obavezama prema državi.
Naplata gubitaka preko računa za struju je neustavna.
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) neće moći da od potrošača, preko računa za struju, naplaćuje gubitke na prenosnoj i distributivnoj mreži, proizilazi iz odluke Ustavnog suda Crne Gore.
Sud je ocijenio kao neustavan Pravilnik o tarifama za električnu energiju, na osnovu koga su do sada naplaćivani gubici, nastali zbog tehničkih nedostaka mreže ili, pak, zbog neovlašćene potrošnje, odnosno, krađe struje.
Inicijativu za ocjenu ustavnosti Pravilnika o tarifama su ranije podnijeli crnogorski ombudsman Šućko Baković i Unija slobodnih sindikata.
Oni su naveli da potrošači električne energije, prije svega građani, nisu obavezni da EPCG-u plaćaju i navedene gubitke, jer to, kako je obrazloženo, nije predviđeno Zakonom o energetici.
Regulatorna agencija za energetiku, međutim, ocijenila je neosnovanim ocjene ombudsmana i Unije slobodnih sindikata. Beta
Komentariši