BANJALUKA, Postoji sumnja da je na nezakonit način izvršena privatizacija državnog kapitala u 96 firmi u Republici Srpskoj, navodi se u Konsolidovanom izvještaju o izvršenoj reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama od juna 2006. do maja 2011. godine, koji je danas razmatrala Narodna skupština RS.
U dokumentu se navodi da su izvještaji o nezakonito provedenim privatizacijama dostavljani okružnim tužilaštvima 37, Specijalnom tužilaštvu RS 74 i Pravobranilaštvu RS 15.
“Komisija je izvršila uvid u 199 preduzeća i četiri banke. Postoji sumnja da je na nezakonit način izvršena privatizacija državnog kapitala u 96 firmi, a od toga 72 privatizacije se odnose na postupak metodom licitacije, 13 na prodaju nekretnina iz pasivnog podbilansa, šest na pripremu privatizacije, četiri na privatizaciju banaka i jedna na izvršenje ugovorenih obaveza”, naveo je predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS Savo Ševaljević.
On je rekao da je utvrđen veliki broj sumnji u postupcima privatizacije, ali da ih je teško dokazati.
Prema njegovim riječima, loša ponašanja u privatizaciji proistekla su iz loših propisa, primjenjivanih u praksi.
Ševaljević je naglasio da su postupak privatizacije pratile određene sumnjive radnje kupaca.
“Zakon je dozvoljavao, a državne institucije nisu spriječile nesolidno ponašanje određenog broja kupaca koji su nanijeli veliku štetu privrednim organizacijama, zaposlenima i državi”, kaže Ševaljević.
Prema njegovim riječima, svi predmeti u kojima je Komisija zaključila da postoji sumnja u zakonitost provedenih privatizacija dostavljeni su nadležnim institucijama na dalji postupak i procesuiranje.
“Očito je da su pojedini kupci državnog kapitala, suprotno konceptu privatizacije, nastojali da ugase proizvodnju, radnike ostave bez posla, kako bi se lakše domogli imovine preduzeća što im je bio i jedini cilj. Ovo se objašnjava pojavom da je jedno lice kupovalo po 10 – 20 preduzeća, ili da se isto lice pojavljivalo na licitacijama više od 80 puta, simulirajući zainteresovanog investitora”, rekao je Ševaljević.
On je napomenuo da je najviše privatizacija obavljeno od 2001. do 2004. godine, te da su ugovori sa kupcima zaključivani najčešće na tri godine.
“U tom periodu su se kupci donekle pridržavali preuzetih obaveza iz ugovora da bi nakon toga bez ikakve obaveze mogli prodavati kupljenu imovinu, mijenjati djelatnost i otpuštati radnike”, rekao je Ševaljević.
On je ukazao na činjenicu da se u privatizovanim preduzećima najčešće ne isplaćuje nakanada za rad, niti vrše uplate doprinosa i poreza čime se, praktično, obustavlja aktivnost firmi.
“Neke sudske odluke imale su i imaće velike reprekusije na dalje tokove privatizacije prvenstveno na tretman imovine iz pasivnog podbilansa”, zaključio je Ševaljević.
Šef Kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini RS Spomenka Stevanović istakla je da osnivanje Komisije za reviziju privatizcacije RS pokazuje najbolju najmeru institucija RS da se izvrši revizija procesa privatizacije, ali da je očito da revizija nije dala očekivane rezultate.
“Izražavam rezervu prema daljem postojanju Komisije i podržavam donošenje zakona o nezastarjevanju krivičnog djela u procesu privatizacije”, rekla je Stevanovićeva.
Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini RS Vukota Govedarica naglasio je da nikada nije bilo političke volje da se isprave propusti vezani za privatizaciju državnog kapitala.
“Možemo konstatovati da se do sada apsolutno ništa nije uradilo po tom pitanju i da se nisu provele odredbe Zakona o reviziji privatizacije državnog kapitala”, rekao je Govedarica, napomenuvši da je potrebno rasformirati Komisiju za reviziju privatizacije RS.
Poslanik PDP-a Slavko Vučurević istakao je da institucije RS moraju pokazati snagu i obračunati se sa kriminalom i korupcijom u RS.
Sjednica Narodne skupštine RS biće nastavljena sutra u 10.00 časova razmatranjem izvještaja Ministarstva unutrašnjih poslova RS o radu za prvih šest mjeseci ove godine.
Poslanici će razmatrati Godišnji izvještaj za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost u RS za 2010. godinu i izvještaj Radio-televizije RS o poslovanju za 2010. godinu i plan rada za ovu godinu.
Na dnevnom redu je i izvještaj o realizaciji Programa rješavanja problema raseljenih lica, povratnika i izbjeglica za prvih šest mjeseci ove godine i informacija o efektima Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.
Komentariši