Superkompjuter predviđa svjetska kretanja

NJUJORK, Superkompjuter je u stanju da predvidi svjetska kretanja.
Revolucija u Tunisu, Egiptu i Libiji, svrgavanje predsjednika Mubaraka i lociranje Osame bin Ladena, spadaju, naime, u predviđačke domete američkog superkompjutera sa Univerziteta Tenesi. Kalev Litaru sa američkog Univerziteta u Ilinoisu došao je do ovih saznanja na osnovu analize rada supermašine, poznate pod nazivom „Nautilus“, koju je „nahranio“ ogromnim brojem novinskih tekstova.
Litaru je ubacio više od 100 miliona novinskih članaka iz posljednjih 30 godina. Programirao je, pritom, mašinu da reaguje na riječi koje izražavaju emocije kao što su „dobar“, ili „loš“, dok su lokacije koje se u tekstovima pominju bile pretočene u geografske koordinate. Dobijeni su bilioni kombinacija:
– Posmatranje kvalitativnih odrednica novinskih članaka omogućava značajnu prednost nad tradicionalnim kvantitativnim pristupom političkih nauka bazi podataka. Takvi podaci daju samo informaciju da se, na primjer, dogodilo bombardovanje, ali bombaški napad na crkvu može u jednoj zemlji da izazove samo osude, a u drugoj da se pretvori u revolt – primjećuje Litaru.
Imajući to u vidu, on je mjerio ton koji su vijestima davali svjetski mediji, sumirajući kombinovani pogled na krajnji ishod događaja. Tako su algoritmi predvidjeli svrgavanje predsjednika Egipta Hosnija Mubaraka, bilježeći nivo nezadovoljstva u zemlji kakav nije viđen od američke invazije na Irak 2003. godine.
Kada je o Bin Ladenu riječ, kompjuter je, na osnovu brojnih izvještaja, njegovo skrovište locirao u radijusu od 200 kilometara u sjevernom Pakistanu. Tu se pokazao „pametniji“ od eksperata koji su tada sugerisali da se on krije u Avganistanu. Litaru tvrdi da se ispostavilo da je njegov sistem donosio ispravnije zaključke nego amričke obavještajne službe.
Njegova supermašina, „nahranjena“ brojnim izvorima informacija, uključujući američki vladin centar za otvorene izvore, „Bi-Bi-Si monitoring“, „Njujork tajms“, međutim, sugerisala je da je ton širom svijeta prema Mubaraku tako „mračan“ da je bilo jasno da će teško da preživi na vlasti. Sličan ton, kaže, vidio se i uoči revolucije u Libiji, ali i uoči sukoba na Balkanu devedesetih.
Kao prognoza
Analiza američkog naučnika odnosi se na prošle događaje. Litaru tvrdi da njegov sistem može da predviđa u realnom vremenu. Kaže da već razvija tehnologiju koja radi na principima sličnim ekonomskom predviđanju algoritmima. Ova predviđanja poredi sa vremenskom prognozom – nisu savršena, ali bolja su od nagađanja, prenose agencije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts