LONDON, Cijene nafte skočile su u petak na međunarodnim tržištima iznad 68 dolara nakon što su vodeći proizvođači odlučili neznatno povećati opskrbu u aprilu, odgodivši sveobuhvatnije poteze do značajnijeg oporavka potražnje.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 1,75 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 68,49 dolara.
Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 1,49 dolara višoj cijeni, od 65,32 dolara.
Podsticaj tržištima bila je odluka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika da neće povećavati proizvodnju u aprilu, uz manja izuzeća za Rusiju i Kazahstan.
“OPEC+ se odlučio za oprez… odlučili su povećati proizvodnju u aprilu za samo 150 000 barela dnevno, dok su tržišni akteri očekivali povećanje za 1,5 miliona barela dnevno“, rekao je analitičar UBS-a Giovanni Staunovo.
Investitore je iznenadilo što je Saudijska Arabija dobrovoljno odlučila i u aprilu smanjivati obezbeđivanje za milion barela dnevno i pored rasta cijena nafte u prošla dva mjeseca zahvaljujući programu vakcinacije protiv covida 19 širom svijeta.
“To što OPEC neće povećati nabavku u aprilu znači manje zalihe nafte ne samo u aprilu već u cijeloj 2021. i u dijelu 2022. godine, čak i ako se snabdjevanje u maju poveća”, objašnjava Bjarne Schieldrop iz SEB-a.
“Igraju na kartu cijene nauštrb obima, dok imaju priliku”, dodao je Schieldrop.
Analitičari prilagođavaju prognoze cijena kako bi odražavale kontinuirano ograničenje snabdjevanja iz OPEC+ i smanjenu proizvodnju američkih proizvođača nafte iz škriljaca, koji režu potrošnju kako bi povećali povrat investitorima.
Goldman Sachs povisio je tako procjene cijene barela u Londonu za pet dolara, na 75 dolara u drugom, te na 80 dolara u trećem tromjesečju.
UBS je povisio prognozu cijene na londonskom tržištu u drugoj polovini godine na 75 dolara, te na 72 dolara u SAD-u.
Odvojeno je OPEC na svojoj internet stranici objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 64,26 dolara, što znači da je ojačala 2,11 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja. Hina
Komentariši