BON, Od posljedica pušenja, u Njemačkoj godišnje umre 110.000 ljudi. Pojedinci smatraju da je borba protiv duvana neuspješna jer cigareta ima “jaka leđa” u vidu moćnih lobista. Svaki treći Njemac je aktivni pušač. Ohrabruje, međutim, podatak da je prosjek mladih pušača poslednjih godina smanjen za 50 odsto.
Činjenica je da pušenje oduzima i do 10 godina života, ali mnogi toga još nisu svjesni.
“Zbog posljedica pušenja dnevno umire 300 ljudi. Toliko putnika može da sjedne u džambo džet avion. Zamislite kako bi izgledalo kada bi svaki dan padao po jedan avion sa 300 putnika”, izjavila je za njemački državni radio “Dojče vele” direktorka Centra za prevenciju raka Martina Pečke Langer.
I pored činjenice da je Njemačka jedna od zemalja koje daju prioritet zaštiti zdravlja, u borbi protiv pušenja nije učinjeno dovoljno, smatra profesor Otmar Vistler, predsjedavajući Njemačkog centra za izučavanje raka.
Krivicu pripisuje odgovornim političarima, koji neretko padaju pod uticaj moćnih lobista.
“Mi intenzivno razgovaramo o ljudima koji su oboleli od leukemije jer su bili u okruženju nuklearnih elektrana. Očito je da niko ne vidi ili ne želi da vidi suštinu problema. Pušenje i dalje uživa nevjerovatnu zaštitu”, istakao je Vistler.
Pušenjem su posebno ugroženi pasivni pušači. Cilj Evropske unije, kojim je planirano da do 2012. godine Evropa bude “bezdimna zona”, moguće je ostvariti samo uz pomoć ugostitelja, poručuje Sabine Becing, opunomoćenik Vlade Nemačke za drogu.
“Važno je da u svim ugostiteljskim objektima imamo jedinstven zakon koji reguliše zaštitu nepušača. Mora da važi za sve zemlje jer će samo na taj način biti stvorene iste ekonomske predispozicije za sve ugostiteljske objekte i samo će pod tim uslovom Zakon biti prihvaćen”, rekla je ona.
Stručnjaci procjenjuju da je za troškove lečenja bolesti, uzrokovanih konzumacijom duvana, neophodna 21 milijarda evra. Najviše aktivnih pušača dolazi iz materijalno ugroženih krugova društva, a u njemačkom slučaju to znači da više pušača ima u sjevernim pokrajinama. Tanjug
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši