Sve veći populacioni jaz između bogatih i siromašnih

VAŠINGTON, Jaz u prirastu  stanovništva između bogatih i siromašnih zemalja se povećava, jer porodice u nerazvijenim zemljama imaju više djece, dok stopa rađanja u mnogim razvijenim zemljama stalno opada, upozoravaju demografski stručnjaci iz vašingtonskog Referentnog biroa za stanovništvo.
  Do 2050. godine u manje razvijenim zemljama živeće 86 odsto svjetske populacije, prema sadašnja 82 odsto. Od sadašnjih 6,7 milijardi stanovnika zemlje, 5,5 milijardi živi u manje razvijenim, a 1,2 milijarde u razvijenijim regionima, prenosi DPA.
  Među zemljama čije će se stanovništvo smanjiti do 2050. su Japan, Rusija, Njemačka, Portugalija i Španija, a najveći procenat rasta stanovništva bilježiće afričke zemlje – Uganda (263 odsto), Niger (261 odsto) i Burundi (220 procenata).
  Najveće procentualno smanjenje stanovništva predviđa se za Bugarsku (- 35 odsto), Svazilend (- 33 odsto) i Gruziju (- 28 odsto).
  Biro predviđa da će do 2050. Indija sa 1,8 milijardi stanovnika preteći Kinu na mjestu najmnogoljudnije zemlje svijeta, budući da će sredinom vijeka Kina imati 1,4 milijarde stanovnika.
  Za razliku od većine drugih razvijenih zemalja, SAD će bilježiti kontinuirani rast stanovništva. Do 2050. godine trebalo bi da bude 44 odsto više Amerikanaca nego danas. Ova zemlja će tada, sa populacijom prognoziranom na 438 miliona ljudi, biti treća najmnogoljudnija zemlja svijeta.
  S druge strane Atlantika, Fondacija za stanovništvo svijeta (DSW), organizacija za pomoć zemljama u razvoju, čije je sjedište u Hanoveru, upozorava da broj stanovnika Zemlje raste munjevitom brzinom i da bi već 2025. mogao da se poveća sa sadašnjih 6,7 na preko osam milijardi.
  Broj stanovnika planete se svake godine povećava za 80 miliona i to gotovo isključivo u zemljama u razvoju, napominje DSW, ilustrujući to predviđanjem da će stanovništvo Afrike do sredine ovog veka da se poveća sa sadašnje jedne, na dvije milijarde.
  Direktorka DSW Renate Bar upozorava da će munjevit  rast  populacije u nekim oblastima ugroziti osnovnu snabdjevenost građana hranom i pitkom vodom. Barova napominje da se već sada sa ovim problemima suočava svaki drugi Etiopljanin i postavlja pitanje šta će biti s Etiopljanima kad ih 2050. bude dvostruko više.  
  Direktorka DSW se zalaže za intenzivnije kampanje popularisanja planiranja porodice među stanovništvom zemalja u razvoju. “Prvoklasni je skandal da u Africi svega dvije od deset udatih žena imaju pristup sredstvima za kontracepciju”, kaže Barova.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts