Svjetska banka snizila procjene globalnog rasta

svjetska bankaVAŠINGTON, Svjetska banka (SB) je snizila danas prognozu globalnog privrednog rasta u ovoj godini sa januarskih 3,2 odsto na 2,8 procenata, predviđajući razočaravajući tempo rasta u zemljama u razvoju zbog slabog početka godine koji je odgodio očekivano ubrzavanje aktivnosti.

Prognoze za narednu i za 2016. godinu potvrđene su na 3,4, odnosno 3,5 odsto, objavljeno je na sajtu SB u najnovijem izvještaju pod nazivom “Izgledi svjetske privrede”.

Svjetska banka je, takođe, snizila prognozu rasta u grupi zemalja u razvoju za ovu godinu na 4,8 odsto, sa 5,3 procenta prognoziranih u januaru.

Privredna aktivnost u tim zemljama bi u 2015, prema procjeni SB, trebalo da ubrza na 5,4 odsto umjesto prognoziranih 5,5 procenata iz januara, a u 2016. godini na 5,5 odsto (5,7 odsto je bilo predviđeno u prvom mjesecu ove godine).

Privreda Kine bi ove godine trebalo da poraste 7,6 odsto, što će zavisiti od toga da li će Peking uspjeti u naporima da prebaci težište s izvoza na domaću tražnju.

Upravo će takva politika Pekinga, zajedno s lošim vremenskim prilikama u SAD-u, krizom u Ukrajini i sporim sprovođenjem strukturnih reformi, treću godinu uzastopno ograničiti rast u grupi zemalja u razvoju na ispod pet odsto, procijenjuje SB.

Takođe je snižena prognoza rasta u grupi zemalja s visokim dohotkom sa 2,2 procenta, koliko je anticipirano u januaru, na 1,9 odsto. Prema novoj prognozi SB, u ovim zemljama bi rast privrede u 2015. trebalo da ubrza na 2,4 odsto, a u 2016. na 2,5 odsto. Za obe godine januarska prognoza stope rasta bila je 2,4 procenta.

Što se tiče evrozone, njen privredni rast je potvrđen na 1,1 odsto, a za SAD je, nakon pada aktivnosti u prvom kvartalu zbog oštre zime, stopa rasta za ovu godinu snižena sa januarskih 2,8 procenata na 2,1 odsto.

Pročitaj više:  U prvih deset mjeseci u BiH više od 900 hiljada turista

Prema predviđanjima SB, u 2015. i 2016. godini će na zemlje s visokim dohotkom ponovo otpadati polovina rasta svjetske ekonomije, u odnosu na manje od 40 odsto koliko je njihov udio iznosio 2013. Tanjug

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts