ADIS ABEBA, Bogate zemlje treba pod hitno da načine tri koraka kako bi pomogle najsiromašnijim zemljama
u uslovima globalne finansijske krize, objavila je Svjetska banka.
Siromašnima su najprije potrebni dobro osmišljeni, efikasni programi koji će obezbjediti podršku prihodima, poput programa “hrana za rad”,uslovljenih gotovinskih transfera i programa školskih obroka.
Kao drugi korak predsjednik Svjetske banke Robert Zelik (Zoelick) u govoru za samit Afričke unije u Etiopiji naveo je uspostavljanje fonda za siromašne iz kojeg bi se podržala ključna ulaganja u infrastrukturne projekte.
Ti projekti donijeli bi radna mjesta i stvorili osnovu za buduću produktivnost.
Treći korak predstavljao bi fond koji bi obezbjeđivao sredstva za finansiranje malih i srednjih preduzeća koja često imaju problema sa obezbjeđivanjem novca, čak i u ne tako teškim kao sada vremenima.
Mala i srednja preduzeća u Africi daju najveći dio radnih mjesta, istakao je Zelik.
Eksperti kažu da su prvobitne nade da će Afrika izbjeći krizu bile neosnovane i dodaju da će kontinent teško pogoditi pad tražnje sirovina, smanjenje doznaka iz inostranstva, pad stranih investicija,turizma i poreskog prihoda.
Zelikov zamjenik za Afriku Obiageli Ezekvesili upozorio je da će ekonomski rast Afrike usporiti ove godine na 3,5 odsto sa prosječno godišnje 5,8 odsto u posljednjih deset godina.
Ezekvesili smatra da bi u 2010. afrički ekonomski rast mogao da padne i na 2,5 odsto ako bogate zemlje ne preduzmu akciju da ublaže efekte krize.
Svjetska banka želi da bogati najmanje 0,7 odsto stimulativnih paketa alociraju u fond za siromašne i traži od lidera Grupe 20 da na sastanku u aprilu u Londonu podrže tu ideju.
“Taj novac predstavlja samo kap u moru spasilačkih paketa koje su donjele razvijene zemlje kako bi revitalizovale svoje ekonomije”, naglasio je Zelik.
Komentariši