LONDON, Vrijednost akcija na azijskim berzama danas je zabilježila blagi oporavak tokom dana, poslije oštrog pada na otvaranju berzi – poslije drastičnog pada vrijednosti na američkim berzama u četvrtak.
U Evropi, indeks Futsi (FTSE) je na londonskoj berzi je viši za preko pola odsto na početku rada, a isto stanje je i sa indeksima na berzama u Frankfurtu i Parizu.
U Srbiji domaća valuta (dinar) je dostigla najnižu vrijednost od početka godine, a prognoze govore da će još padati – dok je u beogradskim mjenjačnicama za jedan evro danas bilo potrebno i devedeset dinara.
Ekonomisti i zvaničnici najavljuju i dalji talas poskupljenja – prije svega uvozne robe, kao i zamrzavanje zarada, restirktivan budzet i štednja u svim oblastima dok je premijer Srbije istovremeno poručio da građani neće gladovati.
I vrijednost akcija na njujorškoj berzi u četvrtak je drastično pala.
Indeks dau džons na kraju poslovanja pao je za 5 odsto.
Ekonomski analitičari ocjenjuju da je investitore uhvatila panika poslije objavljivanja loših ekonomskih podataka i činjenice da Kongres nije odobrio paket pomoći proizvođačima automobila.
Do pada akcija na američkim berzama došlo je nakon sličnog trenda.
Američki kongresni lideri zatražili su od proizvođača automobila da sačine nov, održiv plan oporavka pre nego što Kongres odobri njihov zahtev za pomoć u visini od 25 milijardi dolara.
Ni evropska auto industrija nije prošla bolje u politici organa EU prema tekućoj krizi.
Komesar EU za konkurenciju na tržištu, Nili Kres, upozorila je u danas njemačku i francusku vladu da ne subvencionišu svoje proizvođače automobila.
Govoreći dan pošto je američki Kongres odbio zahtjeve tri najveća proizvođača automobila (Krajslera, Forda i Dženeral motorsa) da im vlada dodjeli dio sredstava iz obimnog paketa državne pomoći, odobrenog u oktobru – komesar Nili Kres je rekla da bi pomoć koju bi proizvođačima pružile neke evropske zemlje stvorila probleme drugim zemljama.
Dok se vodeće svjetske privrede suočavaju sa sve brojnijim i težim posljedicama globalne ekonomske krize, Kina je saopštila da će preduzeti mjere kako bi obuzdala rastuću nezaposlenost i stala na put građanskim nemirima.
Kineski ministar za socijalna pitanja Jin Veimin rekao je da je situacija kritična, da još uvijek traje i da je glavni prioritet pružanje pomoći radnicima koji su ostali bez posla.
Kineski radnici su organizovali proteste ispred fabrika koje su zatvorene zbog pada porudžbina iz drugih zemalja koje su takođe pogođene krizom.
Vlasti u Pekingu kažu da će obezbediti finansijsku podršku kako bi pomogle firmama da održe postojeći nivo zaposlenosti.
Ruski premijer, Vladimir Putin, rekao je da će finansijske rezerve zemlje doprinjeti sprečavanju naglom porastu inflacije i brzom padu rublje.
U govoru koji je održao pred članovima svoje stranke Jedinstvene Rusije, Putin je rekao da je globalna ekonomska krza, po razmjerama, ravna prirodnoj katastrofi ali da će velike ruske devizne rezerve, stečene prodajom gasa i nafte tokom proteklih godina, omogućiti vladi da održi finansijsku stabilnost.
Ruski premijer je, u prvom javnom nastupu o ekonomskoj krizi, takođe obećao da će smnjiti poreze u pokušaju da stimuliše privredu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.